Bir kaymakamlık girişimi olarak Yahşihan Eğitim Kooperatifi örneği
Case study: Yahşihan Educational Cooperative as a district governor's initiative
- Tez No: 886367
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türk kamu yönetimi mülki idare üzerinde yükselir. İl de Vali İlçe'de kaymakam mülki sistemin ana aktörüdür. İlde Valiler, ilçede kaymakamlar birbirine benzeyen geniş yetkilerle donanmış olarak görev yapmaktadır. Kaymakamlar yasal ve doğal lider konumuyla ilçede bulunan tüm kurum ve kuruluşları harekete geçirebilecek eşgüdüm ve koordinasyon gücüne sahiptir. Bu tez, kaymakamlığın toplumsal önderlik ve eşgüdüm işlevi çerçevesinde yaşama geçirilmiş yönetsel bir örnek olayı, Yönetim Bilimi perspektifiyle incelemektedir. Teze konu örnek, kaymakamın önderliğinde kurulan ve Yahşihan'da gerçekleştirilen Yahşihan Eğitim Kooperatifi deneyimidir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Devlet ve Mülki İdare başlığı altında Türkiye'deki il ve ilçe yönetimi incelenmekte, Kooperatifçiliğe ve Kırsal Kalkınmaya ilişkin temel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde ise Yahşihan İlçesinin tarihçesi, ilçenin genel ve sosyo-ekonomik yapısı anlatılmakta ve ardından Yahşihan Eğitim Kooperatifi'nin kuruluş düşüncesinin oluşumundan başlanarak kurulması model haline getirilmeye çalışılması, faaliyetleri ve kapanarak tasfiye olması incelenmektedir. Sonuç kısmında ise gelecekte bu tür bir kooperatif modelinin uygulanıp uygulanamayacağına ilişkin irdeleme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Initiative Turkish public administration is based on the territorial administration. The governor in the province and the district governor in the district are the main actors of the territorial administration system. Governors in the province and district governors in the district have similarly broad powers. With their position as legal and natural leaders, district governors have the power of coordination and coordination to mobilize all institutions and organizations in the district. This thesis examines an administrative case study realized within the framework of the social leadership and coordination function of the district governorship from the perspective of Administrative Sciences. The example subject to the thesis is the Yahşihan Education Cooperative established under the leadership of the district governor and realized in Yahşihan. The thesis consists of two chapters. The first chapter examines provincial and district administration in Turkey under the title of the State and Territoryal Administration, and provides basic information on cooperatives and rural development. In the second part, the history of Yahşihan District, the general and socio-economic structure of the district is explained, and then the establishment of the Yahşihan Education Cooperative, starting from the formation of the idea of its establishment, its establishment, its attempt to make it a model, its activities and its closure and liquidation are examined. In the conclusion, it is analyzed whether such a cooperative model can be implemented in the future.