Sovyet dış politikasında Kruşçev ve Gorbaçov dönemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Khrushchev and Gorbachev periods in Soviet foreign policy
- Tez No: 532302
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kruşçev (1953-1964) ve Gorbaçov (1985-1991) dönemleri Soğuk Savaş'ın en hareketli iki dönemini temsil etmektedir. Hem Kruşçev'in, hem de Gorbaçov'un ortaya koyduğu dış politika Soğuk Savaş'ı aşmayı ve Sovyetler Birliği'nin ekonomik ve teknolojik açıdan gelişmesini sağlayacak olumlu uluslararası koşulları yaratmayı amaçlamıştır. Bununla birlikte, iki liderin sahip olduğu farklı dünya anlayışı (bir yandan iki kutuplu bir sistem, diğer yandan bütünleşmiş bir dünya) ve buna bağlı olarak farklı bir güvenlik anlayışı söz konusu iki dönemin dış politika uygulamasını ve varılan sonuçları farklı kılmıştır. Bu bağlamda çalışma, Kruşçev ve Gorbaçov dönemlerinde izlenen Sovyet dış politikasını incelemeyi ve bu politikaların benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Tezin Giriş bölümünde Soğuk Savaş döneminin başlamasının nedenlerine ve Soğuk Savaş'ın ortaya çıkardığı uluslararası koşullar hakkındaki bilgilere yer verilmektedir. Birinci bölümde Kruşçev döneminde ortaya konulan dış politika anlatılmaktadır. İkinci bölümde ise Gorbaçov döneminde izlenen dış politika incelenmektedir. Üçüncü bölümde Kruşçev ve Gorbaçov dış politika doktrinleri ve uygulamaları karşılaştırmalı bir analize tabi tutulmaktadır. Sonuç kısmında da Kruşçev ve Gorbaçov dış politikaları tez boyunca ele alınan veriler doğrultusunda karşılaştırılarak iki dönem arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Khrushchev (1953-1964) and Gorbachev (1985-1991) periods represent the two most active periods of the Cold War. The foreign policy of both Khrushchev and Gorbachev aimed to transcend the Cold War and create positive international conditions that would allow the Soviet Union to develop economically and technologically. However, the different world conception of the two leaders (on the one hand a bipolar system, but on the other an integrated world) and depending on this a different sense of security made different the foreign policy implementation of the two periods and the conclusions reached. In this context, the study aims to examine the Soviet foreign policy during Khrushchev and Gorbachev periods and to reveal the similarities and differences of these policies. The introduction includes information on the reasons for the beginning of the Cold War period and the international conditions emerging from the Cold War. In the first part, foreign policy followed in Khrushchev period is explained. In the second chapter, Gorbachev foreign policy is examined. In the third chapter, Khrushchev and Gorbachev foreign policy doctrines and practices are subjected to a comparative analysis. In the conclusion, Khrushchev and Gorbachev's foreign policies are compared in terms of the data taken during the thesis and the basic similarities and differences between the two periods are presented.