XVIII. yüzyılın ikinci yarısında Bursa ekonomisinin finansmanında para vakıflarının yeri
The place of cash waqfs in the financing of the Bursaeconomy in the second half of the 18th century
- Tez No: 532307
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASIM YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Osmanlı Devleti‟nde vakıf müessesi sosyal ve iktisadi olarak önemli roller oynamıĢtır. ġehirlerin manevi, ictimai ve ekonomik ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla kurulan vakıflar, toplumun ihtiyaçlarını karĢıladıkça rağbet görmüĢ ve zamanla sayıları artmıĢtır. Bir vakıf medeniyeti olan Osmanlı Devleti‟nin ekonomik yapısı üzerinde menkul vakıfları olan para vakıflarının önemli bir yeri vardır. Para vakıflarından kullandırılan kredilerle, halkın finansman ihtiyacı karĢılanmıĢtır. Osmanlı‟nın duraklama dönemi olarak gösterilen 18. yüzyılda artan savaĢ harcamaları ve kaybedilen savaĢlar sonucunda ödenmesine mecbur bırakılan tazminatlar nedeniyle devlet ekonomik bir darboğaza girmiĢ ve bu ekonomik darboğazdan imparatorluğun Ģehirleri de olumsuz yönde etkilemiĢtir. ÇalıĢmamızda 18. yüzyılda Osmanlı‟da ekonomik darboğazın Bursa eyaletinde yaĢayan halka yansımaları ve farklı meslek gruplarına etkileri analiz edilecektir. YaĢanan dönemde Osmanlı‟nın farklı devletlerle yaĢadığı siyasi ve iktisadi olayların Bursa ekonomisine etkisi, para vakıfları özelinde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire,“Waqfs”played significant economic and social roles. Established to respond to the spiritual, conventional and economic needs of the cities, the Waqfs were in demand when the needs of the society were met and their numbers increased over time. Cash waqfs that are securities foundations on the economic structure of the Ottoman State, which is a waqf civilization, have an important place. With the loans extended from the cash waqfs, the financing needs of the people were met. As a result of increased war expenditures in the 18th century, which was shown as the Ottoman stagnation period, and due to the reparations forced to pay as a result of the lost wars, the state entered an economic culmination and the cities of the empire affected negatively from this economic downturn. In this work, reflections of the economic downturn in the Ottoman Empire in the 18th century to the people living in the province of Bursa and the effects on different professions will be analysed. The effect of the political and economic events of the Ottoman Empire in different periods on the Bursa economy will be discussed in the context of cash waqfs.