Motivasyon araçlarının kuşaklar ve örgüt kültürü bağlamında karşılaştırılmalı analizi: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
A comparative analysis of tools of motivation in terms of generations and organizational culture: An implementation in accommodation establishments
- Tez No: 532337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Araştırmanın temel amacı örgütsel davranış açısından büyük öneme sahip olan kuşak ve örgüt kültürü değişkenleri göre ayrılan konaklama işletmeleri çalışanlarının motivasyon araçları bağlamında farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Bir diğer amaç ise farklı değişkenlere göre ayrılan çalışan gruplarının önem derecesine göre tercih ettikleri motivasyon araçlarının sıralamalarını ortaya koymaktır. Araştırma Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanlarını kapsamaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, nitel araştırma yöntemlerinden olan anket tekniği uygulanarak elde edilmiştir. Araştırma amacına yönelik oluşturulan hipotezler farklılık testleriyle sınanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre motivasyon araçlarına verilen öneme ilişkin görev pozisyonu, kuşak ve örgüt kültürü değişkenleri açısından ayrılan çalışan grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca farklı değişkenlere göre ayrılan katılımcıların motivasyon araçlarında önem düzeyi açısından sıralama farklılıklarının çıkması çalışmanın diğer bir önemli sonucudur. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda araştırmanın, konaklama işletmeleri yöneticilerine, çalışanlarını motive etme konusunda farklı bir bakış açısı kazandıracağı ve ayrıca gelecekte konu ile ilgili yapılmak istenen araştırmalara da önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to investigate whether the employees of accommodation establishments, which vary according to the variables of generation and organizational culture, which are significant in terms of organizational behavior, differ in term of tools of motivation. Another aim of the study is to reveal the ranking of motivational tools of employee groups, which vary according to different variables, according to their level of importance. The study covers the employees of four and five-star accommodation establishments operating in Ankara. The data used in the study were obtained by the survey technique, which is one of the qualitative research methods. The hypotheses presented for the aims of the study were analyzed by discrimination tests. According to the results of the study, it was determined that statistically significant differences existed between the employee groups, which vary according to the variables of the position of employment, generation and organizational culture regarding the importance placed on the tools of motivation. Additionally, another finding of the study was that there were differences in the ranking of participants, which vary according to different variables, in terms of the importance of tools of motivation. In accordance with the obtained results, the study is believed to provide a different point of view for the managers of accommodation establishments in terms of motivating their employees, and also significantly contribute to future studies to be conducted on this matter.