İç denetimin finansal performans üzerine etkisi: Tahran Borsası'nda bir uygulama
The effect of internal audit on financial performance: An empirical study in Tehran Stock Exchange
- Tez No: 532338
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı iç kontrol sistemlerinin etkileri ve Tahran Menkul Kıymetler Borsasına kote edilen şirketlerin finansal performansını belirlemektir. Yapılan analizde, 2011- 2016 yıllar arası 114 adet Tahran Menkul Kıymetler Borsasına kote olan şirketlere ait yıllık veriler panel veri analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmada iç denetimin, finansal performans üzerinde etkisini ölçmek amacıyla hipotezleri test etmek için bir ana hipotez, üç alt hipotez ve çok değişkenli lineer regresyon modeli kullanılmıştır. Bu çalışmamız, Tahran Borsasından seçilmiş şirketlerde iç denetim işlevini değerlendirmek için kullanılan performans ölçütleri araştırmayı, nicel ve nitel performans ölçütlerine göre önemli kriterleri tanımlamayı amaçlamaktadır. Yapılan regresyon analiz sonuçlarına göre Tahran Borsasında faaliyet gösteren firmaların iç denetim performansının, finansal performanslarını aynı yönde etkilediği belirlenmiştir. İç denetim performansının, finansal performans üzerindeki etkisini daha detaylı inceleyebilmek için finansal performans, üç ayrı kriter ile (aktif karlılığı, özkaynak karlılığı ve hisse başına kazanç) ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre hipotezlerin hepsi kabul görmüş olup iç denetim performansı aktif karlılık, özkaynak karlılık ve hisse başına kazancı aynı yönde etkilemekte olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, özellikle iç denetim fonksiyonunun performansını değerlendirmek için kullanılabilecek kimi önlemlerin belirlenmesinde yararlı olacaktır. Bu çalışma, iç denetim performansının ölçülmesi ve iç denetim fonksiyonunun öneminin belirleme açısından literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is measurement the effects of internal control systems on the financial performance of companies in the Tehran Stock Exchange. In the analysis, the annual data of the 114 companies listed in the Tehran Stock Exchange that between the years of 2011 and 2016, were done by data analysis. In study, to test hypotheses and measure the effect of internal audit on financial performance a main hypothesis, three sub-hypotheses performed and a multivariate regression model were used. The present study aims to investigate performance measures used to evaluate internal audit function in selected companies in the Tehran Stock Exchange and to identify important measures based on both quantitative and qualitative performance criteria. According to the results of the regression analysis, it was determined that the internal audit performance of companies that listed in the Tehran Stock Exchange affected their financial performances in the same direction. In order to be able to examine the effect of internal audit performance on financial performance in more detail, financial performance is measured by three criteria (return on assets, return on equity and earnings per share). According to the results obtained, all of the hypotheses are accepted and it is determined that internal audit performance affects active profit, return on equity and earnings per share in the same direction. The results of this study, specially will be useful for those who will use it to evaluate the performance of the internal audit function. This study will contribute to the literature in measuring the performance of internal audit and determining the importance of internal audit function