Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesi: Mevzuat ve mekanizmaların değerlendirilmesi
The Africa Court on Human and Peoples' Rights: The evaluation of legislation and the mechanisms
- Tez No: 532336
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesi üzerinde durmaktadır. Mahkeme göreve başladıktan on dört (14) yıl sonra kıtada insan hakları tanıtımı ve korumasındaki rolü teyit edilir şekilde ve sürekli büyümektedir. Otuz (30) ülke, Afrika Mahkemelerinin Kurulması Protokolü'nü onaylamıştır yani Afrika ülkelerinin çoğu, Afrika İnsan ve Halkların Hakları Şartı'nın uygulanmasının yorumlanması ve izlenmesindeki yetkisini kabul etmektedir. Bugüne kadar, Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesi tarafından kabul edilen yaklaşık yüz (100) dava bulunmaktadır ve otuza yakın dava karara bağlanmıştır. Mahkeme, uluslararası yükümlülüklerini ihlal eden devletlere yaptırım uygulayarak bağımsızlığını ve tarafsızlığını göstermiştir. İlkesi ise cezasızlıkla mücadele etmek ve insan haklarına kayıtsız şartsız saygı göstermektir. Mahkeme, elbette öncelikle halk içindir. Böylece herkesin yaşam hakkı, konuşma ve toplanma hakları, hakikat ve adalet hakları, eğitim ve sağlık hakkı, sağlıklı bir ortamda yeterli bir yaşam standardı ve uluslararası hukuk tarafından tanınan diğer haklardan yararlanabilmesi gerekir. Bu nedenle, kıtanın her vatandaşının, hakları ihlal edildiğinde Mahkemeye başvurma araçlarının olması şarttır. Afrika'nın hâlâ seçim durumlarıyla ilgili birçok çatışma ve kriz yaşadığı ve benzeri görülmemiş terörist hareketlere karşı mücadele ettiği bir zamanda, devletlerin kaygılarının merkezinde insan haklarına saygı gösterilmesi esastır. Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesi, bu anlamda Afrika İnsan ve Halkların Hakları Şartı'nda belirtilen hakların korunmasında kilit bir aktördür. Bu çalışma, ulusal düzeyde tazminat araçlarının tükendiği ve yetersiz olduğu durumlarda, mağdurlara adalet ve tazminat arayışlarına eşlik eden avukatlar ve savunucular için pratik bir araçtır. Ayrıca Mahkeme'nin Afrika ve dünyadaki hukuk uygulayıcılarına tanıtımının yapılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the mechanisms and legislation of the African Court on Human and Peoples 'Rights. Fourteen years after its establishment, the role of the African Court of Human and Peoples' Rights in the promotion and the protection of human rights on the continent is increasing rapidly. Thirty States have so far ratified the protocol establishing the African Court which implies that a majority of African countries recognize the authority of the jurisdictional body in interpreting and monitoring the implementation of the African Charter on Human and Peoples' Rights. To date, we have nearly one hundred complaints received by the African Court and about thirty judgments have been delivered. The Court has shown session after session its independence and impartiality through its ability to sanction States that violate their international obligations. This is a proof that the court prioritizes the fight against impunity and promotes unconditional respect for human rights. The Court is primarily for the people so that everyone may enjoy their rights and freedoms as recognized by international law. That is why it is essential that every citizen of the continent has the opportunity and the means to approach the Court when his or her rights are violated. At a time when Africa is still experiencing many conflicts and crises related to electoral situations, and is fighting against unprecedented terrorist movements, it is fundamental to place respect for human rights at the heart of the concerns of States. The African Court, in this sense, is a key player in the protection of the rights set out in the African Charter. This thesis is a practical tool for lawyers and defenders accompanying victims in their quest for justice and reparations when the means of redress at the national level are exhausted and unsatisfactory. It also aims to help raise the profile of the Court among legal practitioners in Africa and around the world.