İletişim çalışmaları ve yöntembilim: Eleştirel bilgi üretimi üzerine bir araştırma
Communication studies and methodology: An inquiry on critical knowledge production
- Tez No: 532344
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tezin temel sorunsalı, Türkiye'de son dönemde iletişim alanında yapılan çalışmaların, toplumsal gerçekliğin eleştirel bilgisini üretmek bakımından olanaklarının ve sınırlılıklarının neler olduğunu ve bu olanak ve sınırlılıkların metodolojik ve epistemolojik dayanaklarını tartışmaktır. Çalışmanın araştırma nesnesi Türkiye'deki iletişim araştırmalarıdır. Araştırmada, 2011-2015 yılları arasında yapılmış olan 130 doktora tezi ve 344 akademik makale olmak üzere toplam 474 akademik çalışma metodolojik analize tabi tutularak, Türkiye'de iletişim araştırmalarının temel metodolojik eğilimleri serimlenmiştir. Çalışmada, içerik çözümlemesi ile toplanan veriler tarihsel ve toplumsal bağlamıyla yorumlanarak, metodolojik eğilimlerin sonuçları ve eleştirel bilgi üretimi bakımından sınırlılıkları tartışılmaktadır. Araştırmanın sonuçları, Türkiye'de iletişim alanında üretilen akademik bilginin, bilimsellik ve eleştirellik bakımından önemli sınırlılıkları olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main problematique of this thesis is to specify the potentialities and limitations of the recent communication studies in Turkey with respect to the production of critical knowledge of social reality and to discuss the methodological and epistemological basis of these potentialities and limitations. The object of study consists of the academic communication research in Turkey. The study conducts a methodological analysis of a total of 474 academic studies, which includes 130 Ph.D. theses and 344 academic papers. The findings of the study indicate the basic methodological tendencies of communication studies in Turkey. The study interprets the data collected via content analysis within their historical and social context and discusses the results of the methodological tendencies and the limitations they present to critical knowledge production. The findings reveal that the academic knowledge produced in communication field has crucial limitations for a critical scientific approach.