Seçilmiş ülkeler bazında e-ticaretin gelecek perspektifi
E-commercial future perspective by selected countries
  1. Tez No: 532371
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son on yıl içerisinde bilgi alışverişinin artışını sağlayan teknolojik gelişmeler neticesinde Elektronik ticaretin tüm dünyada serbest hale gelmesine katkı sağlamıştır. Elektronik ticaretin var olmasıyla birlikte yeni bir ekonomi tanımı ortaya çıkmış dünya ekonomisindeki rekabetin daha fazla yükselmesine sebep olmuştur. Geleneksel ticaret metotlarına, internetin getirmiş olduğu katkıları benimseyen kurumlar sadece belli bir müşteri kitlesine hitap etmenin ötesine geçip, küresel ticarete geçiş konusunda güçlü bağlantılar kurmuşlardır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bu süreçleri benimseyen bazı seçilmiş ülkeler E-ticaret konusunda hatırı sayılır kazanımlar elde etmiştirler. Küreselleşen ve sürekli gelişen dünya koşulları göz önüne alındığında E-ticaret ile birlikte ülkeler tüm kamu yönetimlerini nasıl yürüteceğine dair geniş bir alan kazandıkları ön görülmektedir. Bilgi teknolojilerindeki durdurulamaz gelişimi kamudaki temel ihtiyaçlarının özelleşmesine öncesinde yaşanan zaman kayıplarının kısmende de olsa azaltıldığını görmekteyiz bu gibi kazanımlar ülkelerin e-ticaret konusuna daha çok yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Bu çalışmanın amacı e-ticaretin tüm süreçlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi karşılaşılan tüm zorluk ve tehditlerin belirlenmesi geleneksel ticaretin yerine e-ticaretin hayatımıza girmesiyle birlikte kamu ihtiyaçlarında oluşan farklılıklar beraberinde elektronik Pazar kavramını da beraberinde getirmiştir. Bu pazarın şirket ve firmalar açısından gelecek perspektifinin belirlenmesi Avrupa ve Dünyada yer alan bazı seçilmiş ülkeler açısından e-ticaretin nasıl başladığı şuan hangi noktada oldukları ve son olarak gelecekte ne gibi farklılıkların bizleri beklediğine dair tüm bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, as a result of the technological developments that have led to an increase in information exchange, it has contributed to the liberalization of e-commerce worldwide. With the existence of electronic commerce, a new definition of economy emerged, leading to further competition in the world economy. Organizations that have embraced the benefits that the Internet has brought to traditional trading methods have gone beyond merely addressing a specific client base and have established strong links with global trade. Some selected countries, which have closely followed technological developments and adopted these processes, have achieved considerable gains in e-commerce. Given the global and ever-evolving world conditions, it is anticipated that with E-commerce countries have gained a wide range of ways to implement all public administrations. We see that unstoppable development of information technologies has been reduced, even in the face of some of the time losses experienced prior to the privatization of the basic needs of the public, such gains have led to a greater concentration of countries in e-commerce. A detailed examination of all the processes of e-commerce aimed at this study reveals that all the difficulties and threats encountered are determined by electronic commerce instead of traditional trade, and the differences in public needs accompanied by the concept of electronic market. There are all the information about determining the future perspective of this market in terms of companies and companies for some selected countries in Europe and the world, how e-commerce starts and finally what kind of differences we expect in the future.