Elektrik üretim işletmelerinde hasılat ve raporlanması
Revenue and its reporting in electricity producers
- Tez No: 532388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Elektrik, farklı enerji kaynaklarından yararlanırak üretilmiş olmasına rağmen tek tip ve stoklanamayan bir üründür. Fiyat ve miktar bağlamında optimizasyon ve buna bağlı olarak hasılat, elektrik üretim işletmelerinde performansın temel unsurudur. Bu çalışmada öncelikle elektrik ile ilgili tanımlar yapılmış ve elektrik piyasaları hakkında bazı bilgiler verilmiştir. Devam eden bölümde elektrik üretim ve ticaret işletmelerinde hasılat açısından özellik arz eden durumlar açıklanmıştır. Yeni uygulanmaya başlanacak olan TFRS 15“Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat”standardı ile birlikte bazı değişiklikler olacaktır. Bu yeni yorum ve uygulamaların elektrik üretim işletmelerini ilgilendiren bölümleri de bu bölümde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise elektrik üretim ve ticaret işletmelerinin finansal raporlarından örnekler incelenmiş ve bu örnekler çerçevesinde uygulamalar değerlendirilerek açıklama ve öneriler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Although electricity is produced from different sources of energy, it is a single type of a product and cannot be stocked. Optimization in terms of quantity and amount, and revenue in accordance with this optimization are the main elements of performance in electricity producers. In this study, firstly definitions regarding electricity have been made and some information about electricity markets have been given. In the following section, the cases that demonstrate special characteristics in terms of revenue in electricity generating and trading businesses are explained. There will be some amendments to the TFRS 15“Revenue from Contracts with Customers”standard, which will be applied in this year. The sections of these new interpretations and applications that concern electricity producers are also described in this section. In the fourth chapter, examples from the financial reports of the electricity producers have been examined and explanations and recommendations have been made, the applications having been evaluated within the scope of these examples.