Diyette sodyum kısıtlama ölçeği'nin geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability study of dietary sodium restriction questionnaire
  1. Tez No: 532424
  2. Yazar: EBRU KONAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ARDAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma,“Diyette Tuz Kısıtlama Ölçeği (DTKÖ)”nin Türkçe formunun dil uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi' ne bağlı yataklı birimlerde tedavi gören ve kardiyoloji polikliniğine başvuran KY tanısı ve tuz kısıtlı diyet önerisi almış bireyler oluşturmuştur ( N=8000). Araştırmanın örneklemine, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Mart-Kasım 2017 tarihlerinde başvuran, yatarak ve ayakta tedavi alan, kişi, yer, zaman oryantasyonu olan, KY tanısı olan ve tuz kısıtlı diyet önerisi almış, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden bireyler alınmıştır (n=300). Veri toplama aracı olarak, Tanıtıcı Bilgi Formu, Diyette Tuz Kısıtlama Ölçeği ve Diyete Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin geçerlilik çalışmasında; dil geçerliliğini sağlamak için, ölçeğin Türkçeye çevirisi ve geri çevirisi yapılmıştır. Dil geçerliliği sağlandıktan sonra, içerik geçerliliği için ölçek uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşleri, Davis tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Uzman görüşlerine göre, tüm maddelerin Kapsam Geçerlik Oranları ve Kapsam Geçerlilik İndeksi 0.80'in üzerinde bulunmuştur. Ölçeğin ön uygulamasından sonra, veriler yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Bireylerin verdiği cevaplar, araştırmacının kendisi tarafından ölçeğe işaretlenmiştir. Ölçeğin kapsam geçerliliği için, Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yöntemi kullanılmıştır. Temel Bileşenler Analizine göre ölçek orijinal yapısına uygun olarak üç faktör altında yer almıştır. Ancak maddeler farklı faktörler altında toplanmıştır. DFA uyum indeksleri değerleri kapsam geçerliği için uygun kriterler arasında bulunmuştur (x2/df=2.02, RMSEA=0.07, CFI=0.94, NFI=0.93, NNFI=0.93, SRMR=0.05, GFI=0.94, AGFI=0.92). Ölçeğin ölçüt geçerliliği için Diyete Uyum Hakkındaki İnançlar ölçeği ile korelasyon katsayıları incelenmiş ve aralarında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu bulgulara göre, Diyette Tuz Kısıtlama Ölçeği Türk toplumu için geçerli bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Diyette Tuz Kısıtlama Ölçeği'nin güvenilirlik çalışması için ilk olarak, madde-toplam puan korelasyonları incelenmiştir. Madde-toplam puan korelasyon değerleri 0.30-0.84 arasında bulunmuştur ve istatistiki açıdan anlamlıdır. Madde ayırt etme gücünü belirlemek amacıyla yapılan T-test'i sonuçlarına göre de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted methodologically to assess the Turkish adaptation, validity, and reliability of the Dietary Sodium Restriction Questionnaire (DSRQ) The study population includes individuals diagnosed with heart failure (HF) who were advised to limit their dietary sodium intake and who were hospitalized in the Cardiology and Cardiovascular Surgery clinic in the Hospital of Medical Faculty of Ege University or those who were admitted to the cardiology clinic (n = 8000). The sampling of the research consisted of individuals who were admitted to the Hospital of Medical Faculty of Ege University between March and November 2017, received inpatient or outpatient treatment, had orientation of individual, place and time, diagnosed HF, had been advised to limit their sodium intake, and volunteered to participate in the study (n = 300). Data were collected using the Introductory Information Form, the DSRQ, and the Beliefs Scale on Compliance to Diet. To ensure the validity of the language used on the forms, the scale was translated into Turkish and then re-translated as the first stage of the validity process. Once language validity was confirmed, the scale was offered to the expert for content validation. Expert opinions were evaluated using the Davis technique. The Content Validity Ratio and the Content Validity Index were above 0.80 for all the items according to expert opinions. After preliminary application of the scale, the data were collected via face-to-face interview. The answers given by the participants were marked by the researcher. To validate the content of the scale of the scale, the Exploratory and Confirmatory Factor Analysis (CFA) method was used. The scale was classified into three factors in accordance with its original structure according to the Principal Component Analysis. However, the items were collected under different factors. CFA compliance index values were appropriate for the scope validity (x2/df = 2.02, RMSEA = 0.07, CFI = 0.94, NFI = 0.93, NNFI = 0.93, SRMR = 0.05, GFI = 0.94, AGFI = 0.92). To assess the criterion validity of the scale, the Beliefs Scale on Compliance to Diet and coefficients of the correlation were examined, and a significant correlation was found between them. It has been concluded, as a result of these findings, that the DSRQ is a valid measurement tool for Turkish society. Item-total score correlations were first investigated for the reliability study of the DSRQ. Their values were found between 0.30 and 0.84, which were statistically significant. A t-test was conducted to determine the item distinction power and the results showed that there was a statistically significant difference between the groups.