Kalp yetersizliği olan bireylerde tuz kısıtlama ve diyete uyumun belirlenmesi
Determination of salt restriction and dietary compliance in individuals with heart failure
  1. Tez No: 645343
  2. Yazar: AYŞE DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu araştırma kalp yetersizliği (KY) olan bireylerde tuz kısıtlama ve diyete uyumun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Eylül-Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan üç eğitim ve araştırma hastanesinin kardiyoloji servislerinde yatan 180 KY hastası ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Diyete Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği (DUHİÖ) ve Diyette Tuz Kısıtlama Ölçeği (DTKÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Independent Sample T testi, One Way ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Tukey HSD ve LSD analizi kullanıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 63,33±13,8 olup, %70' i erkektir ve %49,4'ü NYHA IV. sınıf KY hastasıdır. Hastaların DTKÖ toplam puan ortalamasının 62,56±8,30 olduğu saptandı. DUHİÖ yarar alt boyutu puan ortalamasının 25,82±3,72, engel alt boyutu puan ortalamasının ise 13,61±2,69 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted as a descriptive study to determine salt restriction and dietary compliance in individuals with heart failure (HF). Material and methods: The study was conducted with 180 patients with HF, hospitalized in the cardiology services of three training and research hospitals in Istanbul between September and November 2019. Data were collected using the Patient Information Form, the Beliefs about Dietary Compliance Scale (BDCS) and the Dietary Sodium Restriction Questionnaire (DSRQ). Descriptive statistics, Independent Sample T test, One Way ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Tukey HSD and LSD analysis were used to analysis data. Results: The average of age of the cases was 63,33±13,8 years, 70% were male and 49,4% of the patients were with HF of NYHA class IV. DSRQ total score average was 62,56±8,30. BDCS sub-dimensions total score averages; for benefit subscale was 25,82±3,72 and for barrier subscale was 13,61±2,69.