BİST'de çimento sektöründeki işletmelerin finansal performansları üzerine karşılaştırmalı bir uygulama
A comparative application on the financial performance of cement companies in BIST
  1. Tez No: 532430
  2. Yazar: BURCU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İşletmeler sahip oldukları varlıkları ve kaynakları en etkin ve verimli şekilde kullanarak karlarını en yüksek seviyede tutmayı amaçlamaktadırlar. İşletmeler söz konusu bu hedefler doğrultusunda işletmenin karşı karşıya kaldığı riskleri ve bu riskler sonucunda işletmenin karşılaşacağı durumları, bunun yanı sıra yatırımları ve yükümlülükleri düzenlemek üzere bir karar mekanizması oluşturmak zorundadırlar. İşte bu karar mekanizmasındaki en önemli faktör işletmenin durumunu ifade eden mali tablolardır. İşletmeler ve yatırımcılar işletmelerin finansal performanslarını değerlendirmek üzere bazı finansal analizler yapmaktadırlar. En çok tercih edilen analiz türlerinden biri oran analizidir. Oran analizleri finansal analiz yöntemi olarak, mali tablolarda yer alan hesap kalemlerinin birbirlerine ya da mali tablo toplam tutarlarına oranlamalarından oluşmaktadır. Finansal analiz açısından mali tablolara ilişkin bir çok oran değil, daha az ama daha çok anlam ifade eden oranlar hesaplanmalıdır. Mali tablolara ilişkin bir çok oran hesaplamak, anlam karmaşasına sebebiyet vermektedir. Ekonomi içinde her sektörün kendine ilişkin farklı özellikleri vardır. İşletmenin faaliyet gösterdiği sektörün ortalama oranları ile ilgili işletmenin ortalama oranları arasında bir analiz gerçekleştirmek çok daha faydalı sonuçlar verecek ve değerlendirme daha fazla anlam kazanacaktır. Anahtar Kelimeler : Çimento sektörü, Finansal Peformans, Finansal Analiz.
Özet (Çeviri)
Businesses aim to keep their profits at the highest level by using their assets and resources in the most efficient and efficient way. In accordance with these objectives, enterprises are required to establish a decision mechanism to regulate their investments and liabilities as well as the risks that the enterprise faces as a result of these risks. The most important factor in this decision mechanism is the financial statements that express the status of the business. Businesses and investors are doing some financial analysis to evaluate the financial performance of businesses. One of the most preferred analysis types is ratio analysis. Ratio analysis as a method of financial analysis, The ratio of the items in the financial statements to each other or the total amounts of the financial statements consists of. For example, if the financial statements have been prepared in accordance with the accounting standards, the financial statements should be prepared in accordance with the Financial Reporting Standards. Calculating a lot of ratios in the financial statements causes confusion. Every sector in the economy has its own characteristics. To perform an analysis between the average rates of the sector in which the business operates and the average rates of the business will give more useful results and the evaluation will make more sense. Key Words : Cement Industry, Financial Peformans, Financial Analysis.