Halka arz edilen hisse senetlerinin kısa ve uzun dönem performansını belirlemeye yönelik ekonometrik bir analiz
Determining the short-run and long-run performances of initial public offerings: An econometric analysis
  1. Tez No: 532440
  2. Yazar: SADIK KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARĞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmada, 2002-2015 döneminde ilk defa halka arz edilen 118 firmaya ait hisse senetlerinin kısa ve uzun dönem fiyat performanslarının belirleyicileri, piyasa getirisine göre düzeltilmiş anormal getiriler ve birikimli anormal getiriler çerçevesinde, panel veri analiziyle incelenmiştir. Kısa dönem analizinde; hisse senetlerinin anormal getirilerinin, hisse senedinin borsada işlem görmeye başlamasını takip eden beşinci günde maksimize olduğu görülmüştür. Halka arzı takip eden ilk günlerde hizmet sektörü ve mali sektör firmalarına ait hisse senetleri pozitif anormal getiri sağlarken, sanayi ve teknoloji sektörü firmalarının negatif anormal getiri sağladığı tespit edilmiştir. Hisse senetlerinin ilk gün fiyat performansının en önemli belirleyicilerinin; piyasa getirisi, halka açıklık oranı, firmayla ilgili haberler, toplam hasılat ve firma büyüklüğü olduğu görülmüştür. Hisse senetlerinin borsada işlem görmeye başlamasını takip eden ilk 5 günlük dönemdeki anormal getirilerin en önemli belirleyicilerinin; halka arz oranı, toplam hasılat ve firmanın toplam varlıklarının büyüklüğü olduğu bulunurken, ilk yirmi bir günlük dönemde piyasa getirilerine göre düzeltilmiş anormal getirilerin en önemli belirleyicilerinin; hisse senediyle ilgili yapılan sözleşme sayısı, işlem hacmi ve işlem miktarı olduğu görülmüştür. Uzun dönem fiyat performansı analizinde; hisse senetlerinin ilk ayda önemli ölçüde negatif getiriye sahip olduğu, bu nedenle şirketler için genel olarak yüksek değerleme yapıldığı görülmüşür. 2002-2008 döneminde ilk defa halka arz edilen firmalara ait hisse senetlerini alıp, elinde otuz altı ay bekleten yatırımcıların ortalama %43, 2010-2015 döneminde ilk defa halka arz edilen firmalara ait hisse senetlerini alıp, elinde otuz altı ay bekleten yatırımcıların ise piyasaya göre %33.3 daha az getiri elde ettiği belirlenmiştir. Hisse senetlerinin halka arzını takip eden ilk otuz altı aylık dönemde piyasa getirilerine göre düzeltilmiş anormal getirilerin en önemli belirleyicilerinin; borsa bileşik getiri endeksi, fiyat oynaklığı, yurtiçi kredi hacmi ve sanayi üretim endeksi olduğu görülmüştür. Birikimli anormal getirilerin en önemli belirleyicilerinin ise; borsa bileşik getiri endeksi, bankacılık sektörü yurtiçi kredi hacmi ve sanayi üretim endeksi olduğu görülmüştür. Uzun dönemde fiyat performansının en önemli belirleyicisinin, yurtiçi kredi hacmindeki değişimler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determinants of short and long term price performances of stocks of 118 firms that are offered to the public for the first time in the period of 2002-2015 are examined by panel data analysis in the framework of abnormal returns adjusted for market returns and cumulative abnormal returns. In short term analysis; the abnormal returns of stocks are seen to be maximized on the fifth day following the start of trading on the stock market. In the first days following the initial public offering (IPO), the stocks belonging to the service sector and the financial sector companies provide positive abnormal returns while the industrial and technology sector firms are found to provide negative abnormal returns. The most important determinants of price performance of stocks on the first day are estimated to be market return, free float ratio, news about the firm, total revenue and firm size. The most important determinants of abnormal returns in the first 5-day period following the IPO of stocks are found to be the public flotation rate, total revenue and the size of the firm's total assets, while the most important determinants of abnormal returns adjusted for market returns in the first twenty-one day period are the number of contracts made on stocks, the transaction volume and the amount of transactions. In the long term price performance analysis; it is seen that stocks have a significant negative return in the first month, which is why over-valuations are generally made for companies. It is determined that the investors who bought the stocks of the firm that is offered to the public for the first time and held it for thirty-six months in the period of 2002-2008 have 43% loss on average and the investors who bought the stocks of the firm that is offered to the public for the first time and held it for thirty-six months in 2010-2015 period have 33.3% loss on average. The most important determinants of abnormal returns adjusted for market returns in the first thirty-six month period following the IPO of stocks are stock market composite return index, price volatility, domestic credit volume and industrial production index. The most important determinants of cumulative abnormal returns are; stock market composite return index, banking sector domestic credit volume and industrial production index. It is estimated that the most important long-term determinant of price performance is the change in domestic credit volume.