Construction accounting and criticism of construction accounting in terms of Turkish Accounting Standards
İnşaat muhasebesi ve inşaat muhasebesinin Türkiye Muhasebe Standartları açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 532458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnşaat sektörü ülke ekonomisi açısından lokomotif sektörlerden birisidir. Sektörün büyüklüğü, diğer sektörleri etkileme gücü ve istihdam kapasitesi dikkate alındığında sektörün büyüklüğü daha anlaşılabilir hale gelmektedir. Bir inşaatın yapımındaki tüm süreçler inceleme altına alındığında, inşaat sektörünün 150'den fazla alt sektörlerin üretime geçmesini sağlamaktadır. İnşaat sektörünün yapısal özellikleri nedeni ile muhasebe ve vergi işlemlerinde farklı uygulama ve mevzuatlar zorunlu hale getirilmiştir. Kat karşılığı ve taahhüt karşılığı yapılan inşaatlar olmak üzere çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. İnşaat işi ile iştigal eden küçük ve orta ölçekli firmalar ile büyük ölçekli işletmelerin finansal tablolardaki bilgilerinin doğru ve güvenilir bir biçimde olması finansal tablo kullanıcıları olan; ulusal ve uluslararası yatırımcılar, kamu kurumları ve işletmelere finansal kaynak sağlayan finansal kurumlar açısından önemlidir. Doğru ve güvenilir finansal tabloların, yatırımcıların işletmelere yatırım yapmasına, finansal kaynak sağlayanların işletmeye kaynak sağlamasına ve işletmelere güven duymasını sağlar. Finansal tabloların güvenirliliği, güncel muhasebe ve vergi uygulamaları ve standartların işletmelerin muhasebe sistemine doğru entegresi ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmamda, teori ve uygulamayı bir arada göstermek ve bunu örneklerle destekleyerek inşaat sektöründe muhasebe uygulayıcıları açısından doğru bir muhasebe sistemi oluşturmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Construction sector is one of the leading sectors considering national economy. Regarding its influence on the other sectors and its employement capacity, the greatness of the sector becomes more meaningful. Observing all of the process of a construction makes more than 150 sub-sectors start production. Because of the idiosyncracies of the construction sector, different applications and regulations have become obligatory in the accounting and tax treatment. It has a large field of application in terms of construction right in return for flat. The righteousness and trustworthiness of the small companies and middle tiers with large scales which deal with construction on the financial tables is important for the national and international investors and financial institutions which supply financial sources for the public enterprises and business. Accurate and reliable financial tables help enterprisers invest in a business, and help the ones who supply financial sources provide sources for the business, and makes the business reliable. The reliablity of the financial tables can be accomplished via integrating daily accounting and tax practices and standards with the accounting system of the business. In this study, it is aimed to show the theory and application together and help the practitioners of accounting develop an accurate accounting system for the construction sector via supporting samples.