Türk Ceza Hukukunda tehdit suçu
threat of crime in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 532470
  2. Yazar: BİLGEHAN KOCABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tehdit suçu insanlığın varoluşundan beri olağan bir olgudur. Ancak insanların huzur ve sükutunu bozması sebebiyle suç olarak nitelendirilmiştir. Eskilerden günümüze kadar varlığını sürdüren tehdit suçu, insanlığın hemen hemen her döneminde yasalarda yer bulmuştur. Tehdit olarak görülen fiillerin suç sayılmasıyla, bir kişinin kendisinin veya bir yakınının yaşam bütünlüğü, malvarlığı, vücut veya cinsel dokunulmazlığı, kısaca kanunlarla himaye edilmiş olan hak ve menfaatleri koruma altına alınmış ve kişilerin bilinç ve irade özgürlüğünü ihlal eden fiiller cezai karşılık bulmuştur. Çağımızın getirmiş olduğu yeniliklere cevap verebilmek için sosyal hayat ve hukuk alanındaki gelişmelere doğru orantıda düzenlenen 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 26 Eylül 2004 tarihinde kabul edilmiş ve 1 Haziran 2005 tarihinde de yürürlüğe girmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza kanununda,toplumu oluşturan bireylerin güvenliğini korumak için tehdit suçu hürriyete karşı işlenen suçlar bölümünde yer almıştır. Adı geçen kanunda“tehdit”başlı başına bir suç türü olarak yer almakta, yirmiden fazla suç türünün de suçun unsurunu ya da ağırlaştırıcı nedenini oluşturmaktadır. Ceza hukuku açısından sosyal hayatta sıkça karşılaşılan bu suç türünün cezalandırılması önem arz etmektedir. Bu itibarla yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada tehdit suçu sadece Türk Ceza Kanunda yer aldığı şekliyle ayrıntılı olarak işlenmemiş aynı zamanda karşılaştırmalı hukuk açısından da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Intimidation is theusualphenomenon since theexistence of mankind. However, it has beendescribed as a crimebecause of disruption of people'stranquilityandserenity. Threatcrime, whichkeepsitsexistencefromitsancestorstopresent, has beenfound in thelawalmosteveryperiod of mankind. Bycriminalizingtheactsseen as a threat, theintegrity of a person's life or his close, assets, rightswhichhavebeenundertheauspices of thelaw, such as body orsexualprivacyandinterestsaretakenunderprotectionandthusactsviolatepeople'sconsciousnessandfreedom of thewillwerefoundcriminalprovisions. TheTurkishPenalCodenumbered 5237, whichwasorganized in linewithdevelopments in social life andlaw in ordertorespondtotheinnovationsbroughtaboutbyourera, wasaccepted on September 26, 2004 andenteredintoforce on 1 June 2005. IntheTurkishCriminalCodenumbered 5237, threatswereincluded in thesectioncrimecommittedagainstlibertytoprotectthesafety of individualsconstitutingthesociety .Inthelaw“threat”included as a type of crime in itself, andconstitutesthecrimeelementsand/ oraggravatingcause of themorethantwentytypes of crime. Thepunishment of thistype of crimefrequentlyencounteredsocial life is important in terms of criminallaw. Inthisregard, thethreat in thiswork as a masterthesis has beendetailed not only in terms of theTurkishPenalCode but also in thecontext of comparativelaw.