Türk ceza hukukunda tehdit suçu
Threat crime in Turkish criminal law
- Tez No: 764418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamızda Türk Ceza Kanunu'nun (TCK'nın) 106. maddesinde düzenlenen tehdit suçu incelenecektir. Tehdit suçu toplumda sıklıkla karşılaşılan bir suç tipidir. Suçun işlenmesiyle kişinin özgürce irade oluşturması ve bu özgür iradeye göre hareket etmesi engellenmektedir. Kişi hürriyetine yönelen bir suç olduğundan TCK“Hürriyete Karşı Suçlar”başlığı altında tehdit suçunu düzenlemiştir. Kişi hürriyeti kavramı tehdit suçu bakımından önemli olduğundan çalışmamıza hürriyet kavramının açıklanması ile başlanacaktır. Tehdit kavramına ve benzer kavramlardan farkına da değinilecektir. Daha sonra 765 sayılı kanundaki düzenleme ile 5237 sayılı kanundaki düzenleme karşılaştırılacak, tehdidin benzer suçlarla farkı ortaya koyulacak, tehdidin temel şekli ve nitelikli hallerine değinilecektir. Son olarak, tehdit suçunun soruşturma ve kovuşturma usulü de incelenecektir. Tehdit suçunda yer alan tartışmalar detaylı bir şekilde incelenecektir. Çalışmamızda doktrindeki görüşlere ve Yargıtay kararlarına da başvurulacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, the crime of threat regulated in Article 106 of the Turkish Penal Code (TCK) will be examined. Threatening crime is a type of crime that is frequently encountered in society. By committing the crime, the person is prevented from forming a free will and acting according to this will. Since it is a crime against personal freedom, the TCK has regulated the crime of threat under the title of“Crimes Against Freedom”. Since the concept of personal freedom is important in terms of threat crime, our study will begin with the explanation of the concept of freedom. The concept of threat and its difference from similar concepts will also be mentioned. Then, the regulation in the law numbered 765 and the regulation in the law numbered 5237 will be compared, the difference between the threat and similar crimes will be revealed, and the basic form and quality of the threat will be mentioned. Finally, the investigation and prosecution method of the threat crime will also be examined. The discussions in the threat crime will be examined in detail. In our study, the views in the doctrine and the decisions of the Supreme Court will also be consulted.