Türk Ceza Hukukunda tehdit suçu
Offense of threat in Turkish Penal Code
  1. Tez No: 408591
  2. Yazar: GÖKSEL ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tehdit suçu, en sık işlenen suç tiplerinden biridir. Bu suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun hürriyete karşı suçlar başlıklı bölümünde tehdit suçu başlığı altında 106.maddede düzenlenmiştir. Tehdit suçu, hürriyet kavramıyla birlikte çok eski tarihlerden günümüze kadar varlığını sürdürerek suç tipi olarak birçok yasada yerini almıştır. Tehdit teşkil eden fiillerin suç sayılmasıyla, bir kişinin kendisinin veya yakınının; yaşam bütünlüğü, vücut veya cinsel dokunulmazlığı, malvarlığı kısaca kanunlarla himaye altına alınmış olan hak ve menfaatleri koruma altına alınmış ayrıca bunlara yönelik olan ve kişinin bilinç ve irade özgürlüğünü ihlal eden filler cezalandırılmıştır. Tehdit konulu Tez hazırlanırken başta 5237 sayılı yasa başta olmak üzere birçok kitap, içtihat programı, web sayfası ile makale ve dergilerden yararlanılmıştır. Tezimizde, öğretide tartışmalı olan konularda, doktrinsel görüşlere yer verilmiş, tartışmalı konularla ilgili içtihat ve uygulamalarla bu konular daha ayrıntılı bir şekilde aydınlatılmaya çalışılmıştır. Tez konumuza, söz konusu suçun temel unsurlarının irdelenmesi ile başlanmıştır. Suçun unsurları ve nitelikli halleri ile kusurluluk ve kusurluluğu etkileyen haller, suçun özel görünüş şekilleri, benzer suç tiplerinden farkı, soruşturma ve kovuşturma usulleri ve yaptırım hususları ele alınarak çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Offense of threat is one of the most frequently committed offenses. This offense is arranged on the section of the offenses against civil liberty of Turkish Penal Code law no.5237 in article 106 under the title of offense of threat. From the earlier dates until today, with the notion of civil liberty, offense of threat take place as a type of offense in numerous laws. By the threating actions counted as an offense, life integrity, body or sexual immunity, property ownership, in brief, rights and benefits are taken under protection and besides the actions against these matters and actions violating the freedom of conscious and will are penalized. While preparing the thesis themed offense, notably law no.5237, numerous books, jurisprudence programs, web pages, articles and reviews have been benefited. In our thesis, doctrinal remarks are taken place in controversial topics and these topics are tried to be clear up by jurisprudences and practices corresponding to controversial topics. We started to our thesis by examining the major elements of the offense in question. Dealing with the elements of offense and qualified culpability, proper appearance forms of offense, difference from similar offence types, enquiry and prosecution procedures and sanction terms, the study is terminated.