Türk Ceza Hukukunda tehdit suçu
Threat crime In Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 593064
  2. Yazar: ABDULHAMİT DURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kişi hürriyetine yönelen ve Ceza Hukuku sisteminde suç olarak düzenlenen eylemlerden toplumsal hayatta en çok karşılaşılanı tehdittir. Tehdit, tehdit edenle aynı düzlemde düşünüp hareket etmeyen, onunla uzlaşmayan, isteklerini reddeden muhatabı, bir korkutma ve cezalandırma yöntemidir. Bu sebeple tehdit yöneldiği kişinin iç huzurunu, psikolojisini bozmakta yahut olumsuz olarak etkilemektedir. Böylece kişinin özgür olarak karar alma ve bu karara uygun olarak hareket etme iradesi üzerinde baskı kurmaktadır. Bu nedenledir ki bu suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Hürriyete Karşı Suçlar”bölümünde düzenlenmiştir. Tehdit suçunu konu alan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tehdit ve hürriyet kavramları kısaca açıklandıktan sonra, tehdit suçunun tarihsel gelişimi üzerine durulmuş, tehdit suçunun benzer suçlardan farkları ve mukayeseli ceza hukukunda tehdit suçu anlatılmıştır. İkinci bölümde; suçla korunan hukuki değer ve tehdit suçunun unsurları ile suça etki eden haller açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde; tehdit suçunda kusurluluk, suçun özel görünüş şekilleri, suçun muhakemesi ve yaptırımı konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most frequently encountered action in the social life is the threat that is directed to the freedom of the person and organized as a crime in the Criminal Law system. Threat is a method of intimidation and punishment of the interlocutor who does not think in the same plane as the threatening, does not compromise it, and rejects its desires. For this reason, the threat of the person to whom the threat leads to disrupts or negatively affects his or her inner psyche. Thus, the person's free decision-making and pressure on the will to act in accordance with this decision. For this reason, this crime is regulated in the“Crimes Against Freedom”section of the Turkish Penal Code No. 5237. This study on the crime of threat consists of three main sections. In the first part; after briefly explained the concepts of threat and freedom, focused on the historical develompment of the crime of threat, the crime of threat in the comparative criminal law is explained. In the second part; The legal value and the elements of the crime that are protected by crime and the circumstances affecting the crime have been explained. In the third and last part; In the crime of threat, imperfection, special appearance of crime, reasoning of the crime and sanction are examined.