Essays in international finance
Uluslararası finansta makaleler
- Tez No: 678461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, kapsanmış ve kapsanmamış faiz paritesi üzerinden gelişmekte olan ülkelerde döviz kuru piyasasını incelemeyi amaçlamaktadır. Döviz piyasalarındaki parite koşullarını inceleyen kapsamlı bir literatür bulunmaktadır. Ancak bu tezde özellikle ağırlıklı olarak finansal kriz sonrası dönemdeki parite koşullarının ihlaline odaklanıyoruz. Birinci bölümde, kapsanmamış faiz paritesinden sapmanın iyi bilinen bir ihlali olan ara kazanç ticaretini inceliyoruz. Ara kazanç ticareti stratejilerinin önemli olduğunu ve dolar nötr ara kazanç stratejisinin dolara bağlı stratejiden daha fazla getiri sağladığını göstermekteyiz. Ayrıca ABD hisse senetleri ve ABD risksiz getirileriyle karşılaştırıldığında ara kazanç ticaretinin daha düşük getiriye sahip olduğunu göstermekteyiz. Bulgularımız risk faktörlerinin dolara bağlı ara kazanç stratejilerini özellikle kriz sonrası dönemde dolar nötr stratejilere göre daha iyi açıkladığını göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha riskli olduğu düşünüldüğünde yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerde yaptıkları yatırımlarını döviz opsiyonları kullanarak risklere karşı koruması beklenmektedir. Ancak, bulgularımız gelişmekte olan ülkelerde ara kazanç ticaretinin risklerinden korunmak için opsiyon kullanmanın opsiyonlarda fiyatlandırılan çöküş riskinden dolayı karları azalttığını göstermektedir. İkinci bölümde, küresel finansal krizin ardından günlük verileri kullanarak altı gelişmekte olan piyasa ekonomisi (Macaristan, Meksika, Polonya, Rusya, Güney Afrika, Türkiye) için kapsanmış faiz paritesinden sapmaları inceliyoruz. Ocak 2010 ile Temmuz 2018 arasındaki büyük ve kalıcı tutarsızlıkları belgeledikten sonra, gelişmekte olan ülkelerde likidite eksikliği ve faiz farklılıklarının kapsanmış¸ faiz paritesinden sapmaları açıklamadaki önemli faktörler olduğunu buluyoruz. Bulgularımız, kredi riskinin gelişmekte olan ülkelerin kapsanmış faiz paritesinden sapmaları üzerindeki etkisinin iki şekilde olabileceğini göstermektedir. Düşük faizli para birimlerinde, kredi riski için iyi bilinen mekanizma, kredi riskindeki artışın kapsanmış faiz paritesinden sapmalarını şiddetlendirecek şekilde çalışırken, tersine, yüksek faizli para birimlerinde, döviz swaplarının yüksek kullanımı, swap oranlarının yurt içi faizlerden daha fazla tepki vermesine neden olarak kapsanmış faiz paritesinden sapmaların düşmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates FX market characteristics of emerging markets by examining the uncovered and covered interest parity deviations, There is an extensive literature studying parity conditions in the currency markets. However, we mainly focus on the violation of the parity conditions, especially during post financial crisis period. In the first chapter, we study carry trades which is a well known violation of the so-called uncovered interest-rate parity (UIP). We show that the carry strategy matters in the emerging markets in the sense that the dollar neutral carry strategy outperforms the dollar carry strategy. We also show that carry trade is not a profitable strategy, compared to the returns from U.S. stocks and/or U.S. dollar risk-free rate. The findings indicate that risk factors explain the dollar carry strategies better than the dollar neutral strategy particularly in the post-crisis period. Because emerging markets are riskier than developed ones, investors are expected to hedge using FX options. However, the evidence suggest that hedging carry trade is not a good idea in the emerging markets because crash risk that is priced in the options seems to evaporate carry profits. In the second chapter, we study deviations from covered interest parity (CIP) for six emerging market economies: Hungary, Mexico, Poland, Russia, South Africa, Turkey, using daily data following the global financial crisis. After documenting large and persistent discrepancies between January 2010 and July 2018, cost of illiquidity and interest differentials are found to be main drivers of CIP deviations in the emerging countries. We find that the impact of credit risk on CIP deviations may take two forms. In low-carry currencies, the well-known mechanism for credit risk operates so that the increase in credit risk exacerbates CIP deviations. Conversely, in high-carry currencies, the high usage of FX swaps makes swap rates react more than domestic rates, which causes CIP to decrease.