Yaşlılık olgusuna yaşlıların bakış açısı ile sosyolojik bir yaklaşım -Gaziantep'te kamu ve özel huzurevleri örnekleri ile-
A sociological approach to the phenomenon of old age with the perspective of the elderly - with examples of public and private nursing homes in Gaziantep
  1. Tez No: 532495
  2. Yazar: AKIN ÜÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bütün toplumlar zaman ilerledikçe çok hızlı bir şekilde yaşlanmaktadırlar. Bu durumda yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki oranının artmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte de yaşlılık artık üzerinde ciddi bir şekilde durulması gereken bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşlılıkla ilgili projelerin yapılması ancak bu konu hakkında bilimsel çalışmalar yapılarak başarılabilir. Yaşlılık artık üzerinde çalışılması gereken ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunlar çok çeşitli olmakla birlikte en önemlisi kişinin yaşlandığında nerede kalacağı sorunu yani barınma sorunudur. Birçok ülkede ve bizim ülkemizde de bu sorun bir takım kurumlar vasıtasıyla çözülmeye çalışılmıştır. Huzurevleri ve yaşlı bakım evleri bu kurumlardandır. Bu tür kurumların açılması da bir takım farklı sorunları beraberinde getirmiştir. Huzurevlerinde ve yaşlı bakım merkezlerinde uyum problemi diye bir problem karşımıza çıkmıştır. Özellikle bizim gibi Prens Sabahattin' in tabiriyle cemaatvari toplumlarda yani ataerkil toplumlarda yaşlının statüsü çok yüksektir. Yaşlı ömrünün büyük bölümünü ailesinin yanında geçirir. Fakat geleneksel geniş aileden modern çekirdek aileye geçişle birlikte bu durum yani yaşlının statü durumu giderek azalmıştır ve yaşlı artık yük olarak görülmeye başlanmıştır. Durum böyle olunca da ülkemizde de huzurevlerinin sayısı ve yapısı değişerek çoğalmıştır. Devlete bağlı huzurevlerinin yanında birçok ilimizde vakıflara bağlı huzurevleri açılmaya başlanmıştır. Esasında bu çalışmanın amacı devlet huzurevlerinde kalan yaşlılarla vakıf huzurevlerinde kalan yaşlılar arasında bazı değişkenler açısından anlamlı bir fark olup olmadığını incelemektir. Yani bir nevi durum tespiti yapmaktır. Zaten sosyoloji biliminin amacı durum tespiti yapmaktır. Yaşlılık konusu bu çalışmada sosyolojik olarak ele alındığı için de burada durum tespiti yapılmıştır. Bu çalışmada bu yapılırken de nicel bir teknik olan anket tekniğini kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
All societies age very quickly as the time progresses. And this situation leads to an increase in the proportion of the elderly population in the total population. Along with this, aging now emerges as a problem that needs to be taken seriously. The projects related to aging can only be achieved by carrying out scientific studies on this subject. While these problems are very diverse, the most important one is the problem of where the person will stay when he/she gets old, that is, the peoblem of sheltering. In many countries including ours, this problem has been tried to be solved through a number of institutions. Nursing homes and elderly care homes are of these institutions. The opening of such institutions has brought about a number of different problems. In nursing homes and elderly care centers a problem occured named compliance problem. Especially, as Prince Sabahattin quotes, in congregational societies like ours, that is, in patriarchal societies the status of the elderly is very high. But with the transition from the traditional large family to the modern nuclear family, this situation, that is, the status of the elderly, has gradually decreased and the elderly has begun to appear as a burden. And as this is the case, the number and structure of the nursing homes have increased in our country as well. Besides the state-affiliated nursing homes, many nursing homes affiliated to foundations started to be opened. Essentially, the purpose of this study is to examine whether there is a meaningful difference between the elderly people living in the state nursing homes and the ones living in the foundation nursing homes in terms of some variables. That is, to make a kind of situation determination. In fact, the purpose of sociology science is to make situation determinations. And since the subject of senescence was taken into consideration sociologically in this study, a situation determination has been made as well. And in the process of making that, the survey technique, which is a quantitive technique, has been used.