Türkiye'de 60 yaş üzeri sığınmacıların gereksinimleri ve yaşlılık deneyimleri
Needs and aging experiences of asylum seekers over the age of 60 in Turkey
  1. Tez No: 738167
  2. Yazar: SERHAT KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma Türkiye'ye göç etmiş yaşlı sığınmacıların göç süreci ve sonrası deneyimlerini, sorunlarını ve gereksinimlerini; Türkiye'deki refah hizmetlerinin bu kişilerin sorun ve gereksinimlerini karşılayabilme durumunu analiz etmektedir. Araştırma, derinlemesine görüşmelerin yapıldığı betimsel bir analiz çalışmasıdır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bulgular araştırmacının görüşmeler sırasındaki gözlemleri ve konuya ilişkin diğer çalışmaların bulgularıyla birlikte değerlendirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları 10 kadın ile 6 erkekten oluşan 60 yaş üzeri farklı köken ülkelerden Türkiye'ye göç etmiş yaşlılardır. Araştırmada sığınmacıların farklı köken ülkelerden seçilmesinin nedeni göç olgusunu farklı ülke kökenli yaşlılar açısından değerlendirerek konuya geniş bir bakış açısı kazandırmaktır. Araştırma bulguları katılımcıların tamamının göç sonrası barınma sorunları ve ekonomik yetersizlik yaşadıklarını, buna bağlı olarak tümünün çocukları ve diğer aile üyelerine bağımlı durumda olduklarını; bazı katılımcıların göç süreci ve sonrasında sağlık sorunlarının ortaya çıktığını, göç sonrasında bütünleşme ve uyum konusunda farklı stratejiler geliştirdiklerini göstermektedir. Türkçe bilme düzeyi fark etmeksizin yaşlı sığınmacıların tamamının dil ile ilgili sorunlarını çocukları, torunları ve diğer yakınları aracılığıyla aşmaya çalıştıkları görülmüştür. Göç deneyiminin travmatikliğine bağlı olarak yaşlıların ileriye dönük plan ve düşünceleri, yaşam doyumları ve değerlendirmeleri değişmektedir. Yaşlı sığınmacıların ileriye dönük plan ve düşünceleri aile üyeleriyle birlikte yaşamak, kök aile üyeleriyle birleşmek ve Türkiye'de kalmak yönündedir. Bulgular değerlendirildiğinde katılımcıların refah hizmetlerine erişim sorunları yaşadıkları ve Türkiye'deki refah hizmetlerinin yaşlı sığınmacıların gereksinimlerinin karşılanması noktasında yetersiz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzes pre-migration and post-migration experiences, problems and needs of elderly asylum seekers who have migrated to Turkey and the capacity of the welfare systems in Turkey to meet the problems and needs of these people. The research is a descriptive analysis study with in-depth interviews. As a method of data acquisition a structured interview form prepared by the research is used. The findings have been interpreted by using the researcher's observations during the interviews and the findings of other studies on the subject. The participants of the study are elderly people over the age of 60 who have migrated to Turkey from different countries of origin, consisting of 10 women and 6 men. The reason for the selection of asylum seekers from different origins in the research is to evaluate the migration phenomenon in terms of elderly people from different countries and to gain a broad perspective on the broad subject. As the research findings, all of the participants experienced housing problems and economic inadequacy after migration, and accordingly, all of them were dependent on their children and other family members; it has been observed that some participants have health problems after the migration process, and all of them develop different strategies for integration and adaptation in the critical phase of migration. Regardless of the level of Turkish proficiency, it has been observed that elderly asylum seekers try to overcome their language proficiency and problems through their children, grandchildren and relatives. Depending on the traumatic experience of migration, the future plans, life satisfaction and evaluations of the elderly change. The future plans of the asylum seekers are to live with their family members, reunite with their other family members and stay in Turkey. When the findings were evaluated, it was seen that the participants had problems in accessing welfare services and the existing welfare services in Turkey were insufficient to meet the needs of the older refugees.