Larenksin skuamöz hücreli karsinomunda mikrodamar yoğunluğu ve p53 tümör süpresör genin prognoz üzerine etkisi
Intratumoral microvessel density and p53 protein: Correlation with prognosis in laryngeal squamous-cell carcinoma
- Tez No: 103468
- Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
70 ÖZET Bu çalışmada laringeal karsinomlarda çeşitli klinikopatolojik değişkenlerin p53 onkogen ve mikrodamar yoğunluğu arasındaki ilişkileri ve bunların prognoz üzerindeki etkileri araştırıldı. P53 ekspresyonu ve mikrodamar yoğunluğu immmünhistokimyasal olarak 68 laringeal karsinom olgusunda değerlendirildi. Olguların tümünde klinik izlem verilerine ulaşıldı. Hastaların takip süreleri 1 ay ile 96 ay arasında değişmekte idi. Mikrodamar yoğunluğu 68 olgunun 18'inde (%26.5) yüksek bulunurken, 50 olguda (%73.5) düşüktü. Nüks görülen 8 hastanın 1'inde (%12.5) düşük, 7'sinde (%87.5) yüksek oran saptandı ve mikrodamar yoğunluğu ile hastalıksız yaşam süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlendi (p0.05). Mikrodamar yoğunluğu ile sağkalım arasında ilişki bulunmadı (p>0.05). Buna karşın hastalıksız yaşam süresi ile arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkili saptandı (p0.05). Sağkalım ve hastalıksız yaşam süresi ile p53 ekspresyonu arasında da ilişki yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY The aim of this study was to investigate whether there was a correlation between p53 oncogen expression and microvessel density (MVD) and established clinicopathological variables in laryngeal squamous cell carcinomas as well as survival times. Expression of p53 and MVD in 68 laryngeal carcinomas was investigated immunohistochemically. All of the cases were followed up until time of death or median survival time of 36.2±1.7 months, ranging from 1 to 96 months. MVD was low in 18 of 68 cases (%26.5), and high in other 50 cases (%73.5). Seven of patients who had high MVD developed local recurrence whereas only one patient with low MVD developed local recurrence.