Youtube platformunda yayınlanan pop müzik üzerine nitel bir analiz
A qualitative analysis on pop music published in the youtube platform
  1. Tez No: 532557
  2. Yazar: UĞUR GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
1990'lı yıllarda kullanıma giren internet teknolojisi, 2000'li yıllarda geleneksel kitle iletişim araçlarının yanında hızlı bir dijitalleşmeyi beraberinde getirdi. Bu noktada 2000'lerde dijitalleşmiş kitle iletişim araçları olan sosyal medya ortaya çıktı. Dijitalleşen endüstri sadece geleneksel kitle iletişim araçlarını değil aynı zamanda müzik sektörünü de etkiledi. Endüstri de elbette bu hızı kendi lehine kullanarak müzik kliplerinde belirli alt metinler ya da göstergeler kullanmaya başlamış ve küreselleşen dünyayı istediği alanda biçimlendirmeyi sağlamıştır. Bu noktadan hareketle yapılan bu çalışmanın temel amacı dijitalleşen endüstrinin, müzik kliplerinde göstergeleri ne şekilde yerleştirdiği ve ne gibi alt mesajlar verdiğini araştırıp ortaya koymaktır. Bu noktada Youtube'da Netd kanalı seçilmiştir. Youtube yayın bazlı müzik klipleri üzerine gerçekleştirilen bu çalışmada nitel içerik çözümlemesi tekniği uygulandı. Çalışma kapsamında 36 şarkıcının video klibi ele alındı. Bu kliplere nitel çözümleme tekniği uygulanarak müzik parçalarının içeriği üzerinde anlam çözümlemesi yapıldı. Çalışmaya, müzik parçalarının anlamsal içeriğinin gerçek yaşamı yansıttığı, dolayısıyla da müziğin bir yanıyla gerçekliğin yeniden üretimi olduğu yönündeki varsayımla başlandı. Bu varsayım doğrultusunda müziğin anlamsal yapısının gerçek yaşamdaki cinsiyet kimliklerinin, aile ilişkilerinin, kültürel dokunun bir tür yeniden üretimi olduğu tezinden hareketle Youtube müzik kanallarında yayınlanan müzik yapıtları ele alındı. Çalışmada pop müzik kliplerinde tüketim kültürü, siyaset, ırkçılık, cinsiyetçilik, aile ilişkileri gibi unsurların şarkıcıların giyim kuşamında, şarkı sözlerinde, kliplerin çekildiği mekânlarda ve klibin renklerinde yer aldığı gözlemlendi. Bu nedenle de özellikle pop müzik sözlerinin ve kliplerinin hem iletişim uzmanlarınca hem de resmî kurumlarca denetlenmesi ve gerektiğinde pop müziğin de akademik alanda şarkı sözünden kliplere kadar ders olarak anlatılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Internet technology, introduced in 1990s, brought a rapid digitalization alongside traditional mass media in 2000s. At this point, social media emerged as digitalized mass media in the 2000s. The digitalizing industry not only influenced the traditional mass media, but also the music industry. The industry, of course, using this speed in its favor, has started to use certain sub-texts or indicators in music videos and has shaped the globalizing world in the desired field. From this point of view, the main purpose of this study is to investigate how digitalized industry places indicators in music clips and what sub-messages they provide. At this point, Netd channel was selected on Youtube. Qualitative content analysis technique was applied in this study conducted on Youtube broadcast-based music clips. In the study, the video clip of 36 singers was discussed. The qualitative analysis technique was applied to these clips and the meaning of the pieces was analyzed. The study began with the assumption that the semantic content of the music reflects the real life, and therefore, with the music, the reproduction of reality. In line with this assumption, the semantic structure of the music in the real life, gender identity, family relations, cultural reproduction of a kind of reproduction of music based on the music works of the music channels were discussed. In line with this assumption, the semantic structure of the music in the real life, gender identity, family relations, cultural reproduction of a kind of reproduction of music based on the music works of the music channels were discussed. In the study, it was observed that the elements of pop culture clips such as consumer culture, politics, racism, sexism, family relations were included in the singers' clothes, lyrics, clips and in the colors of the clip. For this reason, it is concluded that pop music lyrics and clips should be audited by both communication experts and official institutions, and pop music should also be explained in the academic field from song lyrics to clips.