Yöneticilerin e-insan kaynakları yönetimi uygulamalarından duyduğu memnuniyet
The managers' pleasure from the applications of e-human resource management
- Tez No: 532556
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı yöneticilerin e-insan kaynakları yönetimi uygulamalarından duyduğu memnuniyeti araştırmaktır. Bu amaçla Türkiye'nin önde gelen, 100'den fazla çalışanı olan 24 şirketin 143 üst düzey yönetici ve bunların bünyesinde bulunan insan kaynakları departmanlarında çalışan yönetici ve uzmanlardan anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda elektronik insan kaynakları uygulamalarının %79 oranında kullanıldığı ve e-İKY uygulamalarının kullanımının, e-İKY uygulamalarından duyulan memnuniyet üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca elektronik insan kaynakları uygulamalarından duyulan memnuniyetin cinsiyet, yaş ve mesleki tecrübeye göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the managers' pleasure from the applications of e-human resource management. For this purpose, we collected data by means of questionnaire from twentyfour companies which has more than a hundred employees and manager and expert who works in the department of human resource incorporate with a hundred forty three senior managers and this data analyzed in senior manager and in the SPSS programme. From outcomes, electronic human resource applications which used % 79 intensively , the usage of e-hr applications have meaningful and positive effect. On the other hand it is contained thatthe pleasure from electronical human resource application differentiate according to the gender, age and occupation experience.