Karaman eyaleti Konya merkez kazası hurufat defterlerine göre Konya ve civarının idari ve sosyal durumu (1690-1839)
The administrative and social situation of Konya and its surroundings according to the hurufat record books of Karaman state's central district of Konya (1690-1839)
  1. Tez No: 532561
  2. Yazar: ÖZCAN OĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 688
Özet
Bu araştırma, Konya Hurufat Defterleri esas alınarak, Karaman Eyaletinin merkez kazası Konya ve nahiyeleri incelenmiştir. Esas çalışma alanı Konya Kazası olmakla birlikte, Su Dirhemi, Hatunsaray, Sa'id-İli / Kadınhanı ve Sahra Nahiyeleri köyleri ile birlikte çalışma kapsamına alınarak konu bütünlüğü sağlanmaya çalışılmıştır. Bunun için 25 adet Konya Hurufat Defterinin her bir kaydı teker teker incelenip, kaza, nahiye ve köy bazında tasnif edilerek, vakıf eserlerin bulundukları mahalle, nahiye ve köyler tespit edilip, kayıt tarihi esas alınarak bu vakıf kurumlarına yapılan atamalar ortaya konulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerden hareketle, yaklaşık yüz elli yıllık tarihi süreçte Konya merkez kazası, nahiyeleri ve köylerinde bulunan vakıf eserlerin adları, banileri, faal oldukları tarih, vakıf esere gelir getiren vakıflar ile birlikte, söz konusu tarih aralığında, vakıf eserlere yapılan atamalar, atamaların hangi görev alanında olduğu, kimin ne kadar süre ile görev yaptığı, aldığı yevmiye ve atanma şartları gibi konularda detaylı bilgilere ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan diğer önemli bir sonuç ise, günümüze mevcut olmayan, başka kaynaklarda da hakkında herhangi bir veriye ulaşılamayan çok sayıda vakıf esere ilişkin yeni bilgilere ulaşılmış olmasıdır. Dolayısıyla tarihin karanlık sayfalarında saklı kalan vakıf eserler bu çalışma vasıtasıyla ortaya konularak, şehir tarihi çalışmalarında Hurufat belgelerinin taşıdığı önem ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, based on the Konya Hurufat Books, Konya, the central district of Karaman province and its townships were investigated. Along with Konya being the main field of study, Su Dirhemi, Hatunsaray, Sa'id-Ili / Kadınhanı and Sahra townships together with their villages have been taken into the scope of the study. For that, each of the 25 Konya Hurufat Book's scrolls were examined one by one, classified by township, town and village basis, the neighborhoods, towns and villages in which the foundations were identified, and assignments made to these foundation institutions were put forward on the basis of registration date. Based on the data obtained from the research, in the historical process of nearly one hundred and fifty years, together with the names, founders, date of existence and income sources of the foundations in the central district Konya, detailed information has been obtained on issues such as the appointments made to the foundations, the terms of appointment, and daily wage given to employees. Another important result of the research is that new information has been obtained about a large number of foundations, which are not present today and which can not be found in other sources. Therefore, the foundation works hidden in the dark pages of the history have been put forward through this study and tried to show the importance of the Hurufat documents in city history studies.