Finansal okuryazarlığın mobil alışveriş yapma eğilimi üzerine etkisi
The effect of financial literacy on mobile shopping tendency
  1. Tez No: 532589
  2. Yazar: DURAN YEMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ERDOĞAN YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Finansal okuryazarlık, finansal ürünler ve uygulamalar ile ilgili genel bilgi ve olumsuzluklara karşı önlemler alınmasıdır. Mobil alışveriş, insanların ihtiyaçlarına yer ve zaman sınırlandırması olmadan elektronik ortam vasıtasıyla ulaşmasıdır. Hayatın her alanında olan bu kavramların önemin artması bu konuların ele alınmasına ve incelenmesine sebep olmuştur. Bu çalışma, Kilis İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı lise öğretmenlerinden toplanan veriler sonucu yapılan etki, düzey ve anlam ilişkisi analizleri ile araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, finansal okuryazarlık düzeyi %57 olarak bulunmuştur. Finansal okuryazarlık düzeyinin; cinsiyet, medeni durum, yaş ve gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucu çıkmıştır. Mobil alışveriş yapma eğiliminin; harcama tutarı değişkeni ile anlamlı farklılık gösterdiği sonucu çıkmıştır. Finansal okuryazarlık düzeyinin mobil alışveriş yapma eğilimine etkisinin, finansal okuryazarlık (%19) ve harcama tutarını (%18) pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is the general information about financial products and application and measures taken against negativity. Mobile shopping is a way to access people's needs through electronic media without place and time limitation. Increasing importance of these concepts in every field of life make these subjects examined and discussed. This study was carried out with the analysis of meaning relation with the level, influence and the data collected from the high school teachers who work for national education directorate of Kilis Province. As a result of the analysis, financial literacy level was found to be 57%. The level of financial literacy showed a significant difference according to gender, marital status, age and income factors. It is concluded that there is a significant difference between the trend of mobile shopping and the total expense amount. The impact of the level of financial literacy over the trends of mobile shopping has a positive aspect on financial literacy (%19) and total expense amount(%18).