2002-2015 yılları arasında Türkiye'nin enerji politikası ve bu politikanın Türk imalat sanayisindeki yeri ve geleceği
Turkish energy policy between 2002-2015, the place and the future of these pilicies in Turkish manufacturing industry
- Tez No: 532599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünyanın mevcut enerji kaynakları ile elde edilen enerjinin verimli bir şekilde kullanılması ekonomi açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Enerjinin verimli bir şekilde kullanılması imalat sanayinde daha az enerjinin kullanımını sağlamakla beraber, ülke ekonomisi için bir zorunluluktur. Türkiye'nin sürdürülebilir bir kalkınma potansiyeline sahip olabilmesi için sürekli ve kaliteli bir enerji arzına sahip olması gerekmektedir. Türkiye'nin mevcut enerji potansiyeli ve bu enerji potansiyelinin değerlendirilmesi için uygulanan Beşer Yıllık Kalkınma Planları, kullanılan enerjinin %70 nin ithalat yoluyla karşılanması göz önüne alındığında doğalgaz ve petrol boru hatları projeleriyle Asya'daki ve Orta Doğudaki enerjinin Avrupa'ya taşınmasında köprü konumunda olmasının yanı sıra sahip olduğu jeolojik özellikler nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakların değerlendirilmesinde özellikle elektrik enerjisinin elde edilmesinde ve bu enerjinin imalat sanayisin de kullanılması için uygulanan politikalar. Türkiye'nin sanayileşme rekabeti içerisinde olan ülkeler içerisinde yer alabilmesi için, çevreye zarar vermeden en az maliyetle enerji kaynaklarına sahip olabilmesi ve bu enerji kaynaklarını etkin şekilde kullana bilmesi için uygulaması gereken politikalar bu tezin ana konusudur. Çalışmada ayrıca enerji piyasasında enerji arz ve talebinin oluşması ve bu piyasanın oluşmasında etkili olan faktörler, enerji piyasasının oluşması ve bu piyasanın oluşmasında devletin yanında özel sektörün etkilerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using efficiently the world's generated energy sources makes significants contribution to the economy. The efficient use of energy is a necessity for the country's economy, as it provides less energy use in manufacturing industry. Turkish development energy potential has to have a sustainable quality energy supply. Existing energy potential of Turkey and applied Five Years Development Plans for the assessment of the energy potential imports in the 70%of the energy used considering in Asia with natural gas and oil pipeline projects and carriage the Middle East's energy to Europe, as well as being a bridge in the evaluation of renewable energy sources due to their geological features, especially in the acquisition of electricity and the use of this energy in the manufacturing industry policies. Countries that are taking place in Turkey's industrialization competition, to be at the least cost energy resources without damaging the environment and the occurrence of these energy efficient policies is the main subject of this thesis. The study also deals with the formation of energy supply and demand in the energy market and the factors that are influential in the formation of this market, the formation of the energy market and the effects of the private sector as well as the state in the formation of this market.