20. yüzyıl Trakya mekikli el dokumalarında renk
Colours is Trachia hand woven fabrics in 20th century
- Tez No: 532625
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki topraklarını kapsayan Trakya Bölgesi tarih boyunca birçok uygarlık ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Asya ve Avrupa arasındaki bir geçiş noktası olmasından dolayı, bölge yıllarca çeşitli göç hareketlerine sahne olmuştur. Bu göç hareketleri sonucu bölgede yaşamış çeşitli uygarlıkların birbirleri ile etkileşimleri kaçınılmaz olmuştur. Bu kültürler arası etkileşimden bölgedeki el dokumacılığı ve boyamacılığı da kendine düşen payı almış; zenginleşmiş ve çeşitlenmiştir. Fakat ne yazık ki günümüzde bu konu ile ilgili pek fazla örnek kalmamıştır. Bulunan örnekler en erken 20. yüzyıl başlarına aittir. Yapmış olduğum araştırmada 20. yüzyılda Trakya'da çeşitli malzeme ve tekniklerle uygulanmış olan mekikli el dokumaları ve renklendirme yöntemleri ile renk kavramı ve renk teorileri ile olan bağlantılar ele alınmıştır. Trakya mekikli el dokumalarının malzeme , teknik ve renk kullanımı açısından kendine özgü özellikler gösterdiği belirlenmiştir. Günümüzde renk konusunu içeren çeşitli teoriler mevcuttur. Trakya mekikli el dokumaları ile bu teoriler arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak da Trakya Bölgesi'nde artık günümüzde yok denecek kadar az olan mekikli el dokumacılığı ve boyacılığının bölgede yaşayanların anlattıklarından faydalanılarak tanıtılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thracia Region has been hosting for European part of Turkey and hosted many civilization and cultures in history. Cause it's a connection between Europe and Asia, region have seen various immigrant activities. As consequences of that migrant movements, it was inevitable to get interacted for those civilizations used to leave in this region. Of that interaction between cultures, hand-woven and dyeing will get it's share; got richer and more varieties as well. But unfortunetly, only very few samples has left to today with this subject. Samples that found are belong to earlier 20th century. In this research, I have taken up hand-woven fabrics with coloring methods, color concept and theories with different material and making techniques in 20th century at Trakya. It's been determined that Trakya's hand weaving fabrics have special characteristics as it's material, technic and color usage. Today, it's formed different theories about color subject. I've worked of this connection between color theories and Trakya's hand weaving fabrics. Finally, Trakya's hand-wowen fabrics and dying are very rare today and I've tried to represent those with descriptions of describers from the Trakya Region.