Arşiv belgelerine göre XX. yüzyıl başlarında Rum çetelerinin Türklere karşı faaliyetleri
Activites of Greek guerrillas againts Turks at the beganning of the 20 th century acceding to archive documents
- Tez No: 71977
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden sonra burada yaşayan Rumlara bir takım ayrıcalıklar vermiş ve Rum Ortodoks Kilisesi'ne geniş yetkiler tanımıştı. III. Selim (1789-1807) zamanında Rum tüccar ve gemicileri Akdeniz ticaretini ele geçirmişlerdi. Osmanlı Devleti'nin zayıflamasını fırsat bilen Rumlar bağımsız bir devlet kurmak amacıyla isyan ettiler.Rumlar arasında bu düşüncenin yayılmasında Rusya ve Avusturya'nın büyük etkileri olmuştu. Fransız ihtilalinin ortaya çıkardığı milliyetçilik akımından da etkilenen Rumlar, İngiltere ve Fransa'dan da yardım görmüşlerdi. Yunanistan bağımsızlığım kazandıktan sonra Megali idea' yi yani, merkezi İstanbul olacak Bizans- Yunan İmparatorluğunu kurma politikası peşinde koşmuştur. Yunanistan her zaman Fener Rum Patrikhanesi ile işbirliği yaparak ondan büyük destek sağlamıştır. Yunanistan Türklere yönelik faaliyetlerinde başarılı olmak, aynı zamanda hedef bölgelerde Rum nüfusunu arttırıp çeteler oluşturarak politikalarına zemin hazırlamak için adalar ve Yunanistan'dan Rum nüfusu kaydırmağa başladı.Yunanistan hedeflenen bölgelerde Rum çeteleri vasıtasıyla Türkleri rahatsız ederek yerlerinden kaçırtmak istiyordu. Patrikhane, Anadolu'da bu faaliyetlerin yürütülmesinde öncülük yapıyordu. İstanbul Patrikhanesi, Bizans'ı yeniden kurma faaliyetleri yapan Etnik-i Eterya Cemiyetinin merkezi olmuştu. Patrikhane ve ona bağlı metrepolitler, Yunanistan ile tam bir işbirliğine girmişlerdi. Patrikhane bağımsız bir devlet gibi hareket ediyordu. Rum çeteleri tarafından Türk köyleri yakılmış, Türklerin para, ziynet ve ev eşyalarına el konulmuştur.Gasb, hırsızlık, soygun, dayak, yaralama ve öldürme Rum çetelerinin asıl görevleri arasındaydı. Rum çeteleri tarafından erkek-kız ve küçük-büyük ayrımı yapılmaksızın tecavüzlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the conquest of Istanbul,Fatih Soultan Mehmet gave the Greek some privileges and granted the Greek Orthodox Church great authority. During the reign of III. Selim (1789-1807) Greek tradesmen and sailors had trade of the Mediterranean Sea in their hands. Seeing the Ottoman State's decrease in power as an oppurtunity the Greek rose against the Ottoman State to found an independent state. In the spread of the idea of independence the among Greek,Russia and Austria played a great role. In addition to this, the Greek had been influenced by the Nationalist trend of the French Revolution and were helped by France and England too. After gaining independence Greece wanted to full fill its“Megali İdea”,that's to say to form a Byzantium-Greek Empire of whose center would be Istanbul. Greece always collaborated with Fener Greek Patriarchate and got great help from it. In order to be succesful in its policy against Turks and to form a ground and guerilla for its policy, Greece began to remove Greek population from Greece and the islands spesific regions. By means of the Greek Guerillas, Greece wanted to annoy the Turks and cause them to flee from the target regions. The Patriarchate played the leading role in these activities. The Etnik-i-Eterya Association whose aim was to refound Byzantium used the Patriarchate of Istanbul as a center. The Patriarchate and its metropolits were in a complete collabration with Greece.The Patriarchate acted like an independent stats. Greek Guerillas burnt Turkish Village, took the money, ornaments and household goods of turks. The basic duties of the Greek Guerillas were usurpation, theft, robbery, trashing, wounding and killing. Girl or boy,young or old without any exclution.Greek Guerillas did violation.