Ortaokul öğretmenlerine sunulan hibrit koçluk uygulamasının kaynaştırma eğitiminde öğretmen davranışları ve öğrencilerin akademik kazanımları üzerindeki etkileri
The effects of hybrid coaching on teaching behaviors of middle school teachers and academic outcomes of their students with disabilities in general education settings
- Tez No: 532627
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TEKİN İFTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada hibrit koçluk uygulamasının ortaokul öğretmenlerinin eşzamanlı ipucuyla öğretimi uygulama becerilerine etkileri ve öğretim sunulan kaynaştırma öğrencilerinin Türkçe dersindeki hedef becerileri öğrenme düzeylerine etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, öğretmen ve öğrenci katılımcıların öğretmen koçluğu ve eşzamanlı ipucuyla öğretimin sosyal geçerliğine ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları bir ortaokulda görev yapan dört Türkçe Öğretmeni ve onların 6. sınıf düzeyindeki zihinsel yetersizliği olan dört öğrencisidir. Çalışma öğretmen-öğrenci çiftleri oluşturularak katılımcı çiftlerarası çoklu yoklama modelinin iç içe iki kez uygulanmasına göre tasarlanmıştır. Deneysel kontrol öğretmen ve öğrenciler için ayrı ayrı kurulmuştur. Başlama düzeyi evresinden sonra öğretmenlere eşzamanlı ipucuyla öğretim uygulamasına ilişkin ön eğitim sunulmuş, ardından uygulama evresine geçilmiştir. Öğretmenler uygulama oturumlarında sınıf içinde öğrencilerine bu beceriler için öğretim sunmuştur. Uygulama evresinde her oturum sonunda sözlü, üç uygulama oturumu sonunda grafik ve yazılı geribildirim sunulmuştur. Öğrencilere öğretilmesi hedeflenen beceriler öğrencilerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarından öğretmenlerle birlikte seçilmiştir. Bu becerilerin eşit zorluk düzeyinde olmasına özen gösterilmiştir. Araştırma bulguları hibrit koçluk uygulamasının öğretmenlerin eşzamanlı ipucuyla öğretim uygulamasını edinme, edindiklerin becerilerin kalıcılığı ve genellemesini sağlama ve eşzamanlı ipucuyla öğretimin öğrencilerin hedef becerileri edinimi, kalıcılığı ve genellemesinin sağlanması üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Katılımcıların koçluk uygulaması ve eşzamanlı ipucuyla öğretime ilişkin görüşleri olumludur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of hybrid coaching in teaching middle school teachers the use of simultanous prompting procedure in the general education classrooms, when teaching their inclusive students in their classrooms and effectiveness of simultaneous prompting procedure when teaching academic skills to these students. Moreover, teachers' opinions about coaching and simultanoeus prompting, and students' opinions about simultaneous prompting procedure are investigated. Participants of the study are four middle school teachers (Turkish Studies Teachers) and their four 6th grade students who have intellectual disabilities. Teachers and students dyads are formed. Multiple probe designs across participants are conducted twice in a nested design in the study. Experimental control was built individually with teacher and student participants. After baseline sessions, a training session was conducted with teachers individually in a time-lagged manner, and then teachers allowed to use simultaneous prompting procedure for teaching their students. Verbal, written and graphical feedback presented in the context of coaching. Target academic skills are selected by researcher and teachers from Individualized Education Program of students. They paid attention to determine academic skills in equal difficulty level. Findings of the study showed that coaching provided to teach teachers was effective in teaching teachers to use simultaneous prompting procedure on acqusition, maintenance, and generalization levels. The simultaneous prompting procedure was also found effective in teaching academic skills to students with intellectual diabilities in the general education classrooms. Finally, opinions of both teachers and students are positive about coaching and simultaneous prompting procedure.