Maksimal istemli kasılma ve elektromiyostimülasyon yoluyla oluşturulan kasılmanın postaktivasyon potansiyeline etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of postactivation potential on maximal voluntary contraction and involuntary contraction based on electromyostimulation
  1. Tez No: 532658
  2. Yazar: SERHAT YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ORKUN PELVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada kaslarda oluşturulan iki farklı kasılma yönteminin takip eden kasılmanın şiddetine etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada katılımcıların quadriceps kas gruplarında rastgele sıra ile farklı günlerde olmak üzere leg extension makinası ile(1RM'in %85'i ile 6 tekrar veya elektromiyostimülasyon(EMS) cihazı ile (6 tekrar 120 Hz, 4 sn. kasılma 4 sn. dinlenme) iki farklı kasılma yaratılmıştır. Uygulamalardan önce ve 30.sn, 1.dk ve 3.dk sonrasında dikey sıçrama yükseklikleri ölçülerek iki farklı uygulamanın postaktivasyon potansiyeli (PAP) oluşturma etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was planned to compare the effects of high intensity voluntary contractions and involuntary contractions based on EMS on postactivation potential responses. Method: In different days in a random order, participants quadriceps muscles were stimulated with leg extension (LE) (%85 of one repetation maximum, 6 reps) or stimulations were applied with electromyostimulation (EMS) device (6 reps in 120 Hz, 4 s contraction, 4 s relaxation). Height of vertical jump was measured just before and after the application at 30 sec, 1 min, and 3 min in order to investigate postactivation potential (PAP) responses. Results: Both the voluntary contractions and involuntary contractions based on EMS resulted to postactivation potential at 1 min and 3 min.