Turizm öğrencilerinin gıda tüketimi ve israfı konusundaki algı ve tutumları
Perception and attitudes of tourism students on food consumption and waste
  1. Tez No: 666813
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ TÜRK TOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, gıda israfının altında yatan nedenlerin belirlenmesi, ortaya çıkardığı sonuçların analiz edilmesi ve israfın önlenmesine ilişkin yapılabileceklerin ortaya konulmasıdır. Bu çalışma, gıda israfının boyutuna ve önemine dikkat çekme amacı güdülerek yapılmaktadır. Elde edilen veriler israfı önleme çalışmalarına yardımcı olabilmesi itibari ile önemlidir. Bu araştırma bilinçsiz tüketimin ve gıda israfının azaltılmasına yönelik farkındalık oluşturması bakımından önemli görülmüş ve gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de gıda tüketimi ve gıda israfının turizm işletmelerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde daha fazla olduğu göz önüne alındığında ve ülkemizde turizm işletmeleri sayısı düşünüldüğünde, gıda israfı miktarı hesaplanamayacak boyutlara ulaşmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, turizm işletmeleri ile daha fazla ilişkili olmalarından ötürü turizm eğitimi almakta olan öğrenciler çalışma evreni olarak belirlenmiştir. Belirlenen öğrencilere yüz yüze anket uygulanmıştır ve bunun sonucunda 461 adet kullanılabilir ankete ulaşılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemleriyle yürütülmüştür. Araştırma verileri Aralık 2019 ile Haziran 2020 tarihleri arasında kolayda örnekleme tekniği ile toplanmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler normal dağılmadığı için rassal olmayan (Mann Whitney/U ve Kruskal/Wallis Testleri) analizler uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların yaşı ve cinsiyetleri ile israf tutumları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bununla birlikte eğitim dereceleri ve turizm işletmelerinde çalışma durumları değişkenleri açısından gıda tüketimi ve israfa ilişkin bazı boyutlar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar kapsamında tüketicilere ve sektörel uygulayıcılara birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the underlying causes of food waste, to analyze the results it reveals and to reveal what can be done to prevent waste. This study is carried out with the aim of drawing attention to the size and importance of food waste. The data obtained is important in order to help prevent waste. This research has been considered and carried out in terms of raising awareness for the reduction of unconscious consumption and food waste. Considering that food consumption and food waste in Turkey are more concentrated in the regions where tourism enterprises are concentrated and considering the number of tourism enterprises in our country, the amount of food waste reaches uncalculated levels. For this purpose, students who are studying tourism because they are more associated with tourism enterprises have been designated as the working universe.Face-to-face surveys were conducted on students studying tourism at different levels of education from all regions of Turkey, resulting in 461 available surveys.The research was carried out with quantitative research methods.Research data were collected by easy sampling technique between December 2019 and June 2020. Non-random (Mann Whitney/U and Kruskal/Wallis tests) analyses were performed because the data collected from the participants was not distributed normally. According to the results of the research, significant differences were found between the age and gender of participants and their attitude to waste. However, a significant difference was found between some dimensions of food consumption and waste in terms of educational degrees and variables of working status in tourism enterprises. As part of the results obtained, a number of recommendations were presented to consumers and industry practitioners.