Farklı bilişsel esneklik düzeyine sahip öğrencilerin uzaktan eğitime karşı motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Assessment of motivation factors against distance education of students with different levels of cognitive flexibility
- Tez No: 532709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN KOCAMAN KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı bilişsel esneklik düzeylerine sahip uzaktan eğitim öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik motivasyon düzeylerinin incelenmesidir. Aynı zamanda öğrencilerin bilişsel esneklik ve uzaktan eğitime yönelik motivasyon düzeyleri farklı değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, bilgisayar ve internet kullanım süresi, uzaktan eğitim ortamında haftalık olarak geçirilen süre, senkron uzaktan eğitim derslerine katılım sıklığı) incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinde betimsel bir araştırma olan bu çalışmada nicel veriler toplanmış, analiz edilmiş ve bulgular bir araya getirilmiştir. Araştırma örneklemini 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul'da özel bir üniversite bünyesinde yürütülmekte olan Türk Dili dersine kayıtlı 615 öğrenci oluşturmuştur. Uygulama sürecinde Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Uzaktan Eğitime Yönelik Motivasyon Anketi ile veriler toplanmıştır. Bulgular uzaktan eğitim öğrencilerinin bilişsel esneklik düzeyleri ile uzaktan eğitime yönelik motivasyonları arasında düşük düzeyde pozitif yönde bir ilişki olduğunu, katılımcıların bilişsel esneklik puanlarının uzaktan eğitime yönelik motivasyon puanları ile istatistiki olarak ilişkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, uzaktan eğitim öğrencilerinin cinsiyet, yaş ve öğrenim durumu ile bilişsel esneklik düzeyleri ve uzaktan eğitime yönelik motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerin bilişsel esneklik düzeyleri ile bilgisayar kullanım süresi arasında; uzaktan eğitime yönelik motivasyon düzeyleri ile uzaktan eğitimde geçirilen süre ve uzaktan eğitime katılım sıklığı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether the cognitive flexibility levels of distance education students influence the motivation for distance education and whether the dependent variables change according to the learning variables (gender, age, education status, computer and internet usage period, weekly periods in distance education environment, frequency of participation in synchronous distance education courses.). In this study, which is a descriptive study in the relational screening model, quantitative data were collected, analyzed and findings were combined. The research population consisted of 615 students enrolled in the Turkish language course in private university Istanbul in 2017-2018 academic year. Cognitive Flexibility Scale and Distance Educational Motivation Questionnaire were collected during the implementation process. Findings show a low positive correlation between cognitive flexibility levels of distance education students and motivation for distance education and revealed that the cognitive flexibility scores of the participants were statistically correlated with the motivation scores for distance education. There was no significant relationship between gender, age, educational status and income status, and motivation for cognitive flexibility and distance education. Between cognitive flexibility and duration of computer use; the time spent in distance education and the frequency of participation in distance education and the motivation for distance education have been found to be significant.