Yeni medya ve spor gazeteciliğinde etik sorunlar
Ethical problems in new media and sports journalism
  1. Tez No: 532708
  2. Yazar: FIRAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teknolojik gelişmelere pareler olarak, Gazetecilik alanında bazı değişim ve dönüşümler yaşanmaktadır. Spor gazeteciliği de bu değişim ve dönüşüme uygun olarak değişmektedir. Geçmişte yazılı basın spor gazeteciliğinin yerini, yeni medya teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, internet üzerinden yayın yapan spor haber siteleri ya da sosyal ağlar üzerinden haber yapan yeni bir spor gazetecilik türü doğmuştur. Bu çalışmanın amacı, teknolojinin gelişmesine pareler olarak spor gazeteciliğinde yaşanan değişim ve dönüşümler ele alınmıştır. Ayrıca bu yaşanan gelişmeler, spor gazeteciliğinde ne gibi etik sorunları beraberinde getirdiği üzerinde durulmuştur. Bu açıdan bakıldığında çalışmada öncelik yeni medya kavramı, yeni medyanın doğuşu ve yeni medyanın özellikleri üzerine odaklanılmıştır. Günümüzde internet gazeteciliği ve bununla birlikte sosyal medyada spor haberciliği oldukça rağbet gören bir konuma erişmiştir. Her geçen gün büyüyen bu yeni spor gazeteciliği, özellikle yeni nesil gençler tarafından yakından takip edilmektedir. Bu yüzden yeni medya bağlamında spor gazeteciliğinde yaşanan etik sorunlar irdelenmiştir. Bu anlamda çalışma; yeni medyanın doğuşunu ve günümüz spor gazetecilik yapısını ortaya koymaktadır. Çalışmanın ana amaçlarından bir tanesi günümüz spor gazeteciliğinde yaşanan yeni gelişmeleri ve kavramları anlatmak ve bununla birlikte spor gazeteciliğinde yaşanan etik sorunları belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In parallel with technological development, there have been some changes and transformation in the field of journalism, Sport journalism also has changed according to these changes and transformations. With the development of new media Technologies, a new kind of sport journalism that broadcast via sports news sites or social networks broadcast on the internet. The aim of this study is to deal with changes and transformations in sport journalism pareller to the development. Moreover, these developments has been focused what kind of ethical problems brought up about sport journalism. From this perspective, the study at firstly has been focused on the new media concept, the emergence of new media and the characteristics of the new media. Nowadasy,İnternet journalism and social media have become more and more popular in sport journalism. This new sport journalism,which is growing day by day , is closely followed by young generation young people. Therefore, ethical issues has been examined in sport journalism in the context of new media Working in this sense; it is reveals the emergence of new media and the structure of today's sport journalism. One of the main aims of the study is to explain the new developments and concepts in today's sport journalism and to determine the ethical problems experienced in sport journalism