Bayan basketbolcularda dört haftalık solunum kas antrenmanın performansa etkisi
The effect of four-week respiratory muscle training on female basketball players
  1. Tez No: 532728
  2. Yazar: DOĞA COMBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bayan basketbolcularda dört haftalık solunum kas antrenmanının performansları üzerinde etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Türkiye Kadın Basketbol Birinci Liginde mücadele eden Urla Gençlik Spor Kulübü ile Ordu Spor Kadın Basketbol Kulübü oyuncuları katılmıştır. İlk ölçümler sezon başı hazırlık dönemi başlamadan 7 gün önce yapılmıştır. Katılımcıların vücut ağırlıkları ve boy uzunluk ölçümleri 0,1 kg hassaslıktaki tartılı dijital boy ölçer (SECA, Germany) ile akciğer kapasitelerinin ölçümü için ise MGC Diagnostics Marka (CPFS/D USB tm) Spirometre cihazı ile birey oturur pozisyon alınmıştır. Katılımcıların MİP ve MEP değerlerinin ölçümü için MicroRPM (CareFusion Micro Medical, Kent, UK) ile ayakta ve burnu tıkaç ile kapatılarak yapılmıştır. Katılımcıların aerobik kapasitelerini Yo-yo IRT 1 testi ölçülmüştür. Solunum kas antrenmanı (SKA) POWERbreathe® (IMT Technologies Ltd. Birmingham, UK) cihazı ile yaptırılmıştır. Bulgular: Denekler, Urla Gençlik Spor Kulübü (deney: 12) ve Ordu Spor Kadın Basketbol Kulübü (kontrol: 10) basketbol oyuncuları arasından gönüllü olarak 22 sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan deneylerin yaş ortalamaları; denek grubu için ortalamalar, yaş; 23,91±6,42, boy; 1,74±0,07 cm, Vücut ağırlığı; 66,25±8,36 kg, kontrol grubu için ortalamalar yaş; 24,20±5,49 yıl, boy; 1,86±5,32 cm, Vücut ağırlığı; 65,4±9,32 kg olarak hesaplanmıştır. Grupların solunum kas antrenmanı öncesi ve sonrası VO2Maks ortalama değerleri, deney grubu 43,30±4,16 ml/kg/dk'dan, 56,26±4,63 ml/kg/dk'ya % 29,93 artış, kontrol grubunda ise antrenman öncesi 45,04 ± 2,94 ml/kg/dk, 50,60 ± 5,73 ml/kg/dk'ya % 12,34 artış göstererek yükselmiş ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Female Basketballs Have Been Studied The Effects Of Four-Week Respiratory Muscle Training On Performance. Material and Method: In this study we have 2 professional basketball team who are they played in Turkey Women's Basketball League; Urla Gençlik Sports Club and Ordu Sports Women's Basketball Club. Initial measurements were made 7 days before the beginning of the season preparation period. Participants body weights and height measurements were measured with a 0.1 kg precision digital height gauge (SECA, Germany) and the lung capacities were measured with the MGC Diagnostics Brand (CPFS / D USB tm) Spirometer. Participants were assessed for MRP and MEP using MicroRPM (CareFusion Micro Medical, Kent, UK) and covered with nasal plugs.The aerobic capacities of the participants were measured on the Yo-yo IRT 1 test.. Respiratory muscle training (SKA) was performed with POWERbreathe® (IMT Technologies Ltd. Birmingham, UK). Conclusion: 22 volunteers participated voluntarily among the participants, Urla Gençlik Sports Club (experiment: 12) and Ordu Sports Women's Basketball Club (control: 10) basketball players. The average age of the trials participating in the study; averages for the subject group, age; 23,91 ± 6,42, height: 1,74 ± 0,07 cm, body weight; 66,25 ± 8,36 kg, mean age group for control group; 24,20 ± 5,49 years, height: 1,86 ± 5,32 cm, body weight; 65,4 ± 9,32 kg respectively. VO2Maks mean values before and after respiratory muscle training of the groups were increased from 43,30 ± 4,16 ml / kg / min to 56,26 ± 4,63 ml / kg / min in control group was increased to 45,04 ± 2,94 ml / kg / min, 50,60 ± 5,73 ml / kg / min, 12,34% before training and statistically significant difference was calculated.