On the road to Turkey's EU membership: Analyzing the Dilemma of eu accession
Türkiye'nin AB üyeliği yolu üzerine: AB'ye katılım ikileminin analizi
- Tez No: 532742
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. OSAMA AMOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye geçmişten günümüze AB'ye katılmaya çalışan ülkelerden biridir.Fakat Türkiye'nin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel kimlikleri açısından çeşitli ikilemler ve sınırlamalar nedeniyle AB'ye katılma çabaları halen başarısız. Dolaysıyla, Türkiye'nin AB'ye katılmasına karşı birçok argüman var. Bu araştırmanın amacı; 1) Türkiye'nin üye ülkeler tarafından AB'ye kabul edilmeme nedenlerini analiz etmek, 2) Türkiye'nin AB üyeliği için halen sorun teşkil eden yeni bilgi ve bağlamsal çeşitlemeleri geliştirmektir. Bu araştırma, çeşitli deneysel çalışmalar üzerine yoğunlaşarak hem nitel hem de nicel yöntemleri kullanmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları; Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda, demokraside yaşanan kırılmalar nedeniyle mevcut siyasi sorunlar, Kürt azınlık meselesinin ihlal edilmesi, ekonomik ikilem ve Türkiye'nin dini ve kültürel boyutundaki kimlik sorunu gibi bazı sorunları mevcuttur. Bu muhtemelen gelecekte AB üyesi ülkeleri de etkileyecektir. Aynı zamanda, bu çalışmanın bulgularına dayanarak, Türkiye'nin AB üyeliğine kabul edilmesi halinde, AB'nin hem sosyal açıdan, hem de güçlü ekonomik, siyasi ve güvenlik konularında fayda sağlayacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries that have sought to join the EU from the past to the present. However, efforts to join the EU are still unsuccessful due to various dilemmas and limitations of Turkey, in terms of the political, social, economic and cultural identities of Turkey itself. Consequently, there are many reasons against Turkey's inclusion in the EU. The aims of this work are; 1) to analyze the causes of problems why Turkey has not been accepted by member nations, and 2) to develop new knowledge and new contextual variations that are still a problem for Turkey to join the EU. This research emphases on several secondary and primary resources and include both qualitative and quantitative methods. The results of this work found that Turkey's problems in joining the EU ranging from above all its dilemma identity in the religious and cultural dimension of Turkey, the current political problems and economic difficulties. This will likely affect the EU member countries in the future. Based on the findings of this investigation, it was concluded that the EU may benefit if it accepts Turkey's EU membership on social, strong economic, political and security matters.