Türkiye'de 'Eğitim tarihi' alanında elektronik ortamda yayınlanmış makalelerin incelenmesi
An investigationof the articles published online in the discipline of 'History of education' in Turkey
  1. Tez No: 532741
  2. Yazar: ŞEHMUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de“Eğitim Tarihi”alanında yayınlanmış makalelerin bazı değişkenler bakımından nasıl bir dağılım gösterdiğini analiz etmektir. Çalışmanın eğitim tarihi alanında yayınlanmış olan makaleleri çeşitli açılardan inceleyerek, bu alanda yayınlanan makalelerin genel çerçevesini görmek ve ilgili literatürdeki mevcut birikimi ortaya koymak bakımından yararlı olacağı düşünülmektedir. Literatür değerlendirmesi yapmayı amaçlayan bu araştırmada veriler, veri toplama yöntemi olarak kullanılan doküman incelemesi ile toplanmış ve içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir.“Google Akademik”veri tabanından taranarak ulaşılan makaleler çalışmanın kaynağı olarak kullanılmıştır. Anahtar kelime olarak“Eğitim Tarihi”kullanılmış ve tarama sonucu Türkiye'de çeşitli dergilerde 1987-2017 yılları arasında yayınlanmış 439 makale elde edilmiştir. Microsoft Office Excel 2016 programında“makale inceleme formu”kullanılarak verilerin yüzde ve frekans analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda eğitim tarihi alanında yayınlanmış makalelerin temalarına, araştırma yöntemine, yayınlanma yıllarına, veri toplama araçlarına, geçerlik ve güvenirlik önlemlerine dair çeşitli sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçlar başlıklar altında değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçların, araştırmacılara eğitim tarihi alanında yeni araştırma konusu seçiminde yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu araştırma ile elde edilen bulgu ve sonuçlardan hareketle eğitim tarihi alanında araştırmacıların daha özgün konulara yönlendirilmesinin gerekliliği ve benzer çalışmalar ile oluşacak yığılmaların önlenebilmesi oldukça önemlidir. Elde edilen sonuçlar şunu göstermektedir ki farklı bakış açıları ve araştırma konuları eğitim tarihi çalışmalarını zenginleştirebilir ve akademik kriterlerin yeni çalışmalarda ön planda tutulması Türk eğitim tarihi literatürüne katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the patterns of the articles published on the history of education in Turkey in terms of some certain variables. This study is considered beneficial in terms of revealing the general trends of the articles in the field of history of education by carrying out a holistic evaluation of them and put forward the present accumulation in the literature. In this study which aims an evaluation of literature, data was collected by document review which is used as the data collection method and was resolved with the contend analysis technique. Articles which were obtained by scanning the database of“Google Scholar”, were used as the sources of the study.“History of Education”was used as the keyword and 439 articles were found which were published between 1987-2017 in various journals in Turkey. In Microsoft Office Excel 2016 program, the percentage and frequency of the articles were reviewed by using the“article review form”. As the result of the research, various evaluations about themes, publication dates, data collection tools and validity and reliability measures of the articles were obtained and these researches were subjected to be evaluated under tittles. The results acquired in this research are thought to be helpful for researchers in choosing new research subjects in the field of history of education. According to the findings and results of this research, the necessity of directing researchers to unique subjects in the field of history of education and prevention of accumulations on similar subjects are quite important. The results show that different perspectives and subjects can enrich researches of history of education and taking account of academic standards for new researches will contribute literature of history of Turkish education.