أثر القواعد والضوابط الفقهية السياسية في معايير حوكمة هيئات الرقابة الشرعية
Siyasi-fıkhî alandaki küllî kaidelerin şer'î denetim organlarının yönetişim standartları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 936190
  2. Yazar: MOHAMMED BARGHOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada araştırmacı, İslam hukuku çerçevesinde bankacılık işlemlerini kontrol etmeyi amaçlayan İslami finans sektörüne ve ilgili Şeriat denetim standartlarına ışık tutmakta, daha sonra araştırmacı, fıkhî ve siyasi kurallara ve kontrollere dayalı olarak İslam hukukunun bu standartlar üzerindeki etkisinin boyutunu, ve sabitliğini, bekasını, sürekliliğini ve istikrarını nasıl sağlayabileceğini göstermeye çalışır. Araştırmacı ilk bölümde başlığın kelime dağarcığını tanımlayarak ve kelime dağarcığı arasındaki ilişkiyi göstererek, onu geçerliliğini destekleyici deliller sağlar, belirtilmesi kaçınılmaz olan farklılıkların bazı yönlerini detaylandırarak başlar, böylece kendisinden istenileni sağlayan kapsamlı bir birim haline gelir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde araştırmacı, standartların kavramı ve bunlarla ne kastedildiği ve yasal, idari veya davranışsal konulardan neleri ele aldıkları ile ilgili standartların üç bölüme ayrılmasını benimser. Araştırmacı, uygunluk, bağımsızlık, sorumluluk, merkezilik, tutarlılık, gizlilik ile şeffaflık arasındaki denge ve tam zamanlı çalışmaya adanmış gibi Şeriat standartlardan bahseder. ve bunların ne anlama geldiğini ve uygulamalarının en önemli koşullarını ve onun Şeriat kökenini gösterir, ve ardından fıkhî ve siyasi kural ve kontrolleri bunların standart üzerindeki etkilerini ve bunun en önemli uygulamalarını açıklar. Son bölümde araştırmacı, bu standartların uygulanmasında karşılaşılan en önemli zorlukları ve engelleri belirterek, pratik gerçeklikten meşruiyet standartlarına ışık tutuyor. İyileştirilmesi ve geliştirilmesi gereken en önemli eksiklikleri ve kusurları araştırmaya çalışmanın yanı sıra. Ulaşmaya geldiği ideal imaja ulaşmak için bu standartlara estetik bir dokunuş katabilecek bazı geliştirme yönleri veya pratik uygulamalı mekanizmalar önerir.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher sheds light on the Islamic finance industry and the related Sharia supervisory standards aimed at controlling banking transactions within the framework of Islamic law, then the researcher seeks to show the extent of the impact of Islamic law based on its jurisprudential and political rules and controls on these standards, and How it can ensure its stability, survival and continuity as well as stability, The researcher starts the first chapter with defining the vocabulary of the title and showing the relationship between its vocabulary, and indicating the authenticity of taking it as well as simplifying some aspects. In the second, third and fourth chapters, the researcher adopts the division of standards into three sections related to the concept of them and what is meant by them and what they address from legal, administrative or behavioral matters. The researche mentions the legitimate standards of eligibility, independence, responsibility, centralization, consistency and balance between confidentiality and transparency, Also, he full-time, indicates what is meant by them and the most important conditions and pillars of their application and rooting legitimacy. Then stating political jurisprudential and political rules and controls and their impact on the standard and applications on , then in the last chapter, the researcher sheds light on the standards of legitimacy from the practical reality, indicating the most important challenges and obstacles facing the application of these standards, also, trying to investigate the most important shortcomings and defects that need to be improved and developed to propose some aspects of development or practical mechanisms applied that can put the aesthetic touch on these standards to reach the ideal image that came to achieve.