Cümlenin ögelerinin kuklalarla öğretilmesi
Learning the elements of the sentence with puppets
  1. Tez No: 532755
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, kuklalar ile cümlenin ögelerinin öğretiminin ders başarısına etki seviyesini ölçmektir. Öğrencilerin mevcut programlardaki etkinlikler yerine daha etkili olacağı düşünülen kukla metinleri ile yapılan çalışma etkinlikleri ile öğretimin etkililiğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırma bu yönüyle betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada kullanılan yöntem, araştırmanın yürütülmesi için öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desendir. Araştırma, Malatya ilinin Battalgazi ilçesi, Şehit Hamit Fendoğlu Ortaokulu'nda bulunan 8. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 Eğitim Öğretim yılındaki, Malatya ilinin Battalgazi ilçesinde bulunan ortaokullar, araştırmanın örneklemini ise, Battalgazi ilçesi Şehit Hamit Fendoğlu Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Uygulamada ve ulaşımda yapma kolaylığı sağlanması düşüncesiyle 'uygun örnekleme' yoluyla, Şehit Hamit Fendoğlu Ortaokulu'nda bulunan 40 öğrenci araştırma örneklemine alınmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla“Cümlenin Ögeleri”Başarı Testi ile“Türkçe Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 23.00 programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencileri arasındaki başarıyı ve tutumu ölçmek için“Mann Whitney U”testi, kız ve erkek öğrencilerinin eğitim öncesi ve sonrası durumlarının tespiti için de“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, deney grubu öğrencilerinin başarı ve tutumlarında anlamlı bir fark oluşmuştur. Kalıcılık düzeyi noktasında deney grubu lehine bir fark oluşmuş olsa da bu fark anlamlı değildir. Öğrencilerin tutumları incelendiğinde deney grubu sıra ortalamaları 29, 43 iken kontrol grubuna ait sıra ortalamalarının 9,58 olduğu belirlenmiş anlamlı farklılığın deney grubu lehine olduğu belirlenmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen verilere göre çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to measure the effect of teaching the elements of the sentence on the success of the course through puppets. It is aimed to test the effectiveness of teaching activities with puppet texts which are thought to be more effective rather than the activities in existing programs. In this respect, this research is a descriptive study. The method used in this research is the pretest-posttest control group experimental design for conducting the study. The research was carried out on the 8th-grade students in Şehit Hamit Fendoğlu Secondary School in Battalgazi, Malatya. The context of the research consists of the secondary schools in the Battalgazi district of the Malatya province in the 2017-2018 academic year, and the sample of the research consisted of the 8th-grade students of the Şehit Hamit Fendoğlu Secondary School in the Battalgazi district. 40 students in the Şehit Hamit Fendoğlu Secondary School were included in the research sample through appropriate sampling in order to provide ease of application and transportation. In the study, the“Elements of Sentence”Achievement Test and Turkish Course Attitude Scale were used for data collection. SPSS 23.00 program was used for the analysis of the obtained data. The Mann Whitney U Test was used for measure achievement and attitude between the experimental and control group students, and the Wilcoxon Signed Rank Test was used to determine the pre- and post-education status of girls and boys students. At the end of the research, a significant difference occurred in the success and attitudes of the experimental group students. Although there is a difference in the retention level in favour of the experimental group, this difference is not significant. When the attitudes of the students were examined, it was determined that the mean of the experimental group was 29, 43 and the mean of the control group was 9, 58. According to the data obtained from the research, various suggestions were made.