İmam Asım'ın ravilerinden Ebû Bekir Şu'be ve Hafs B. Süleyman arasındaki rivayet farklılıklarının tahlili
Analysis of the narration differences between the ravis of Imam Asim; Abu Bakr Shube and Hafs Bin Suleiman
  1. Tez No: 532762
  2. Yazar: YASİN CENAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kur'an ilimleri denilince akla, öncelikle tefsir ilmi gelmektedir. Şunu belirtmeliyiz ki; tefsir ilmi ile birlikte Kur'an ilimlerinin önemli bir diğer ayağını da kıraat ilmi oluşturmaktadır. Bununla beraber, bu iki ilim arasında önemli bir bağ vardır. Kıraat ilmi sadece tefsirle de değil; İslâmî ilimler açısından bakıldığında; kelam, fıkıh ve diğer İslâmî ilimlerle de bağlantılıdır. Dolayısıyla kıraat ilmi, İslâmî ilimlere hatırı sayılır miktarda kaynak malzeme sunmaktadır. Kıraat ilmi içerisinde farklı ekoller vardır. Bunlardan birisi de Âsım kıraatıdır. Şu anda dünya üzerinde en çok kıraat olunan Âsım kıraatının, Ebû Bekr Şu'be ve Hafs bin Süleymân olmak üzere iki ravisi vardır. Araştırmamızda da bu iki ravinin farklı okuyuşları incelenmektedir. Bu farklar genel çerçevesiyle manayı değiştiren veya değiştirmeyen yöresel şive, hareke ve harf farklılıkları gibi bazı uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Ebû Bekr Şu'be, imâle, ihtilâs, iskân ve teshîl gibi kıraat uygulamalarıyla daha çok öne çıkarken; Hafs bin Süleyman'ın bu tür, lisana zor gelen uygulamaları birkaç istisna dışında yok denecek kadar azdır. Bu farklılıklardan doğan ihtilaflar beş yüz yirmi kadar yerde karşımıza çıkmaktadır. Tezimizde bu ihtilaflar tek tek ele alınmış ve kıraat ilmi usulü çerçevesinde tahlil edilmiş, manaya olan etkileri belirtilmiştir. Söz konusu ihtilaflar ilmî bir araştırma için açık ve belirgin bir şekilde tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When one refers to the Quranic sciences, the first thing that comes to our my mind is the tafsir (the hermeneutics). We should state that another important component of the Quranic sciences together with the tafsir comprises of the qira'at. Hence, there is a salient link between these to sciences. The qira'at science is not only related to the tafsir it is also related to the kalam, fiqh and other Islamic sciences. That's why, the qira'at science provide considerable resource materials for the Islamic sciences. It is possible to refer to different schools within the qira'at sicence. One of these is the Âsım qira'at. The Âsım qira'at, which is currently the most widely used qira'at in the world, has two referents (i.e. raves) including Abu Bakr Shube and Hafs bin Suleiman. In our study, the different readings of these two raves are investigated. These differences mainly stem from some practices such as the local accent, vowel points and letter differences, which change or don't change the meaning. While Abu Bakr Shube draws attention largely through imâle, ihtilâs, iskân and teshil, Hafs bin Suleiman has almost no such practices which feel tough for langugae except for a few exceptions. Controversies stemming from these differences confront us at approximately five thousand and twenty points. In our thesis, these controversies are dealt with one by one, and analyzed within the framework of the qira'at science method and thus, their impacts on meaning are determined. The abovementioned controversies are clearly and explicitly analyzed for a scientific research.