A study on the relationship of financial literacy and individual financial decisions: Case of Adana
Finansal okuryazarlık ve bireysel finansal kararlar arasındaki ilişki incelenmesi üzerine bir çalışma: Adana örneği
- Tez No: 532761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde finansal okuryazarlık ve önemi giderek artmaktadır. Bireylerin ekonomik ve finansal alanlarda bilgili olup olmadıkları ve bilgi düzeyleri finansal ve ekonomik davranışlarını açıklamaya yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, finansal okuryazarlık ile finansal kararlar arasındaki ilişkiyi ortaya çikarmaktır. Çalışmada bireylerin finansal okuryazarlığını etkileyen faktörler ve finansal okuryazarlığın finansal ürün hizmetlerin kullanılmasına ve finansal kararlara etkisi belirlenilmeye çalışılmıştır. Bunun için Adana ilinde rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak anket toplanmıştır. Bu araştırmada veriler yüz yüze toplanmıştır. Finansal okuryazarlık ile daha önce literatürde tanımlanan değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için ki-kare testleri ve Korelasyon yapılmıştır. Çalışma sonuçları finansal okuryazarlık ile ilişkisi olan temel faktörlerin yaş, cinsiyet ve gelir olduğunu göstermiştir. Finansal okuryazarlık ile eğtim düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmamıştir. Finansal okuryazarlık ile finansal ürün ve hizmetlerden yararlanma arasındaki ilişkiye bakıldığında, finansal okuryazarlık ile bireysel emeklilik sistemine dahil olma arasında anlamlı ve pozitif ilişki bulunmuştur. Finansal okuryazarlık ile sigorta systemine dahil olma ve tüketici kredisi kullanımı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, politika yapıcıların çeşitli finansal eğitim programlarını uygulayarak hane halklarının finansal okuryazarlıklarını arttırmalarının önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out how the individuals are literate about the different financial concept, how they can manage their funds in a rational way, and to find out whether they have an idea of the services that the banks offer and the way they can benefit from these services. Also, this study aims to determine the relationship between financial literacy and individual financial decisions. Data of this study were collected by using questionnaire through random sampling method. The data was collected through face-to-face questions. Chi-square tests were applied to test the relationship between financial literacy and the variables previously identified in the literature as relevant. The study results shows also that the major factors that have a relationship with financial literacy in Adana are age, gender, income, level of education, individual financial decision. Saving behavior has not been found significant in explaining financial literacy. Results of this study suggest that it is important for policymakers to increase the financial literacy of households by implementing various financial education programs.