İmam Asım ravilerinden Ebu Bekir Şu-be ile Hafs b. Süleyman arasındaki ihtilaflı okuyuşların mukayesesi
A comparison of the disputed readings between Ebu Bekir Shu-be and Hafs B. süleyman from İmam Asim raviler
- Tez No: 490811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kıraât-ı Aşere imamlarından biri olan İmâmÂsım b. Behdele, Kûfekıraât ekolüne mensuptur. O, kıraâtını Abdurrahman es-Sülemî, Ebû Meryem Zirrb. Hübeyş, Sa'd b. İlyas eş-Şeybânî aracılığı ile İbnMes'ud, Hz. Osman, Ubey b. Ka'b, Zeyd b. Sabit ve Hz. Ali'den onlar da Rasulullah'dan almışlardır. Abdurrahman es-Sülemî Hz. Osman döneminde yazılan resmî Mushaflardan biri ile Kûfe'yeKur'ân muallimi olarak gönderilmiş ve orada birçok kurra yetiştirmiştir. Âsım b. Behdele'nin birçok öğrencisi yanında, Onun kıraâtını günümüze taşıyan ve meşhur olmuş iki râvîsinden biri şuanda dünya Müslümanlarının kâhir ekseriyetinin Kur'ân'ı Kerim okurken rivâyetinden istifade ettiği Hafs b. Süleyman'dır. Diğer meşhur râvîsi ise İmâm'ıÂsım'ınZirr b. Hübeyş kanalıyla Abdullah İbnMes'ud'dan aldığı kıraâtinin bizlere kadar ulaşmasında büyük emeği olan Ebû Bekir Şu'be'dir. Âsımkıraâtınıngünümüze taşınmasını sağlayan Hafs b. Süleyman ile Ebû Bekir Şu'be arasında Kur'ân'ı Kerim'in 520 yerinde farklı okumaların mevcut olduğunu görmekteyiz. Elbetteki bu ihtilaflı okumaların herbiri sahih rivâyetlerle Hz. Peygamber'e dayanır. Kur'ân'ın bu farklı okumalara müsâit yapısı bu iki râvîninrivâyetlerine de yansımıştır. Tezimizin ana omurgasını oluşturan bu farklılıklar Arap dilinin hususiyetleri göz önünde bulundurularak kategorik izahatlarla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the imams of Kıraat-ı Aşere, Imamusim b. Behdele belongs to the school of kufekraat. He, the tribe Abdurrahman al-Sulemi, Abu Meryem Zirrb. Hübeyş, Sa'd b. İlyas through the wife-Shaybani, Ibn Masud, Hz. Osman, Ubey b. Ka'b, Zayd b. Constant and Hz. From Ali they also took it from Prophet Muhammad. Abdurrahman al-Sulemi Hz. One of the official mushafs written during the Ottoman period was sent as a tutor to Kuf'ye Kür'an and raised many kurra there. Âsim b. Among Behdele's many students, one of the two narrators who became famous and celebrated on the day of his congregation was Hafs b. Suleiman. The other well-known narrator is Imam al- Abu-lah Ibn Mas'd'ü Abu Al-Hubayş'ü'dü Kiraatın'ın reaching us in the great labor of Abu Bakr Shu'be'dir. Hafs b. Between Süleyman and Abu Bakr Shu'be, we see that the Qur'an has different readings in 520 places of Kerim. Each of these disputed readings by the Prophet (saith) It depends on the Prophet. This different reading-specific structure of the Qur'an is also reflected in the accounts of these two narrators. These differences, which constitute the main backbone of the Tezimiz, have been categorized in terms of the characteristics of the Arabic language.