Radyografide diz eklemi epifiz puanlamasına bakılarak adli tıpta yaş tayini değerlendirilmesi
Evaluation of age estimation in forensic medicine byexamined scoring of the epiphyses at the knee joint
  1. Tez No: 532763
  2. Yazar: TUBA AKKUŞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH AVŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Adli tıp uygulamalarında yaş tespiti yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada diz eklemi direkt grafileri incelenerek epifiz kapanma derecelerine göre oluşturulan epifiz skorlarından yaş tespitinin yapılması ve bu yöntemin ülkemizde uygulanabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yaşları 10 ile 26 arasında değişen 676 (337 kadın ve 339 erkek) olguya ait diz grafileri retrospektif olarak incelendi. Her olgunun distal femur (DF), proksimal tibia (PT), proksimal fibula (PF) epifiz hatları değerlendirildi. Epifiz hatlarının kapanması 3 evrede incelendi. DF, PT ve PF epifizlerine evre 1, 2 ve 3 için sırasıyla 0, 1 ve 2 puanları verildi. Her bir olguda elde edilen bu üç puan toplanarak diz eklemi epifiz (DE) puanı hesaplandı. Ortanca yaş her bir DE puanında hem kızlarda hem de erkeklerde artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Age determination is widely used in forensic medicine applications. In this study, it was aimed to determine the age from epiphyseal scores according to epiphyseal closure grades by examining the direct graphs of the knee joint and to investigate the feasibility of this method in our country. Knee graphs of 676 (337 women, 339 men) aged between 10 and 26 years were retrospectively analyzed. Distal femur (DF), proximal tibia (PT), and proximal fibula (PF) epiphyseal lines were evaluated separately in each case. The closure of the epiphyses was studied at 3 stages. DF, PT and PF epiphyses were graded 0, 1, 2 for stage 1, 2 and 3 respectively. These three scores obtained in each case were collected and the score of the epiphyses at the knee joint (SKJ) was obtained. Median age increased in both girls and boys at each SKJ score.