Okul öncesi dönemde müze ile eğitime ilişkin uzmanların, ailelerin ve öğretmenlerin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of experts, families and teachers about education and museum in preschool period
  1. Tez No: 532793
  2. Yazar: MERVE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YILDIRIM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüzde müzeler yaşam boyu öğrenme ile okuldaki eğitimin tamamlayıcısı haline gelmiştir. Her eğitim kademesinde kullanılan müzeler, araştırma, keşfetme ve merak duygusunun yoğun olduğu okul öncesi dönemde de kullanılmalıdır. Bu araştırmanın amacı; okul öncesi dönemde müze eğitimine ilişkin alan uzmanlarının, öğretmenlerin ve ebeveynlerin görüşlerini belirlemektir. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim kullanılmıştır. Araştırmaya müze eğitimi, okul öncesi ve görsel sanatlar eğitiminde çalışan altı uzman, müze deneyimine sahip altı okul öncesi öğretmeni ve altı ebeveyn katılmıştır. Veri toplama tekniği olarak görüşmenin kullanıldığı araştırmada katılımcıların müze eğitimine ilişkin algı ve deneyimlerine odaklanılmıştır. Görüşmeler 2 Şubat- 6 Nisan 2018 tarihleri arasında öncelikle alan uzmanları, ardından eş zamanlı olarak öğretmenler ve ebeveynler ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın bulguları, olgubilim analizi doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda alan uzmanları, öğretmenler ve ebeveynlerin müze eğitimine farklı bakış açıları ile yaklaştıkları görülmüştür. Alan uzmanları müzeleri bir eğitim ortamı olarak görmektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin müzeleri çoğunlukla gezi amaçlı kullandığı, ebeveynlerin ise müzeleri çocukları ile gidebilecekleri ve birlikte öğrenebilecekleri bir yer olarak görmediği fark edilmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi dönemde müze ile eğitimde amaçların okul öncesi eğitim programına paralel olması gerektiği, maçların okul öncesi eğitim programına paralel olması gerektiği, içeriğin çocuğun yaş, gelişim düzeyi, müze koleksiyonuna göre şekillendiği, öğrenme öğretme sürecinde çocuğun aktif olması gerektiği ve ölçme değerlendirme sürecinde alternatif ölçme değerlendirme tekniklerinin kullanılabileceği görülmüş-tür.
Özet (Çeviri)
Today, museums have become complementary to lifelong learning and educa-tion at school. The museums used at each educational level; It should be used during the pre-school period, where research, discovery and curiosity are high. The aim of this study is determining the opinions of experts, teachers and pa-rents about museum education in pre school period. For this purpose, the phenomenolo-gy of qualitative research methods is used. Six experts with museum education, visual arts education, and pre-school education, six pre-school teachers, and six parents with museum experience participated in the research and interviewed between February 2 and April 6, 2018, firstly by field experts and then by teachers and parents. In the re-search, the participants was asked focusing on the perception and experience of museum education during data collection. The findings of the study were interpreted according to phenomenological analysis. As a result of the study, it was seen that field experts, teachers and parents approached museum education with different perspectives. Field experts see museums as an educational environment. It was realized that pre-school teachers mostly used mu-seums for sightseeing, but parents did not see museums as a place to go with their chil-dren and learn together. In the present research, it was found out that the aim should be parallel to the pre-school education program,in terms of child's age, his development and the collection of the museum. The children should be active in the learning process and alternative measurement and evaluation techniques can be used in the assessment process.