Sosyal konut tasarımında mekansal değerlendirme
Spatial evaluation in the design of mass-housing schemes
  1. Tez No: 5329
  2. Yazar: YÜKSEL BEŞBAŞ ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTBUL KAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez çalınmaları sırasında, karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi; tea başlığının soyut ve çokge nin kapsamı içeren nitelisinden dolayı ortaya çıkan güçlük olmuştur. Konu ile ilgili doküman bulunabilme- öindeki güçlükler ise, ikinci ana sorunu oluşturmuştur. Gerçek, somut bir tanımlamanın olmadıkı“Sosyal Konut”kavramının; mekansal olarak değerlendirilmesinin yapı labilmesi için, konu önce problemin en başından ele alınarak, devlet politikası; yönetmelikler; kalkınma planları; anayasa düşeyinde incelenerek; neler yapılıp yapılamadığı Gösterilerek; daha sonra da yeni tanımlar olurturulmaya çalışılmıştır. Yöntem olarak konunun çö zümü için; geniş analizlerin yapılması gerektiği vur gulanarak; konu ile ilgili öneriler geliştirilmiştir. Tezin içindeki bölümleri kapsayan içeriklerin, gerçek te herb.irinih tek tek ele alınarak; başlı başına bir tez konusu oluşturulabilmesi mümkündür. Bu yüzden baş langıçta da söz edildiği gibi; böylesine geniş kapsam lı bir tez başlımı için, son derece özet bir yaklaşım tarzı seçilmiştir. II
Özet (Çeviri)
One of the most 'challenging problems encountered during the thesis work has been the difficulty arising from the fact that the heading of the thesis is rather abstract and suggests a characteristic containing guite a broad scopial spectrum. The difficulties encountered in the obtainal of documents concerning the subject- matter have been the second main area of concern. A spatial evaluation per se of the mass-housing concept for which a concrete definition is yet to be devised would require a backtracking of the issue by an exami nation of the relevant State policy, regulations and other legislative documents which require to be scruti nised within a constitutional context, by a definition of what has and has not been done and by a coinage of new definitions. With this in mind, emphasis was laid on the need for a series of broad analyses, and recom mendations were introduced in connection with the is sues on hand. It is believed that the contents by sub titles may well be taken up individually and developed into topics at totally independent theses. It is for this reason, as indicated supra, that a somewhat sum mary approach was selected for a thesis topic so bro ad in scope.