Lojistik sektöründe tükenmişlik sendromu: Depo çalışanları üzerinde bir saha çalışması
Burnout syndrome in the logistics sector: A field research on warehouse staff
- Tez No: 532815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Lojistiğin önemini küreselleşme, ekonomik krizler, artan ürün çeşitliliği, daralan pazar, artan sevkiyat maliyetleri, yasal yaptırımlar, değerlenen ürünler, yaygınlaşan internet kullanımı ve artan rekabet gibi etmenler artırmaktadır. İşletmelerin ürettiklerini pazara taşımalarını sağlayan lojistik, bu yönüyle işletmeler için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Bu bağlamda sektör içerisindeki girişim ve personel oranlarında artış görülmektedir. Bu çalışmanın amacı lojistik sektöründe tükenmişlik sendromunun incelenmesidir. Bu bağlamda depo çalışanları üzerine bir saha çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda katılımcıların tükenmişlik seviyelerinin ortalama düzeyde olduğu söylenebilir. Buna ek olarak katılımcıların duyarsızlaşma düzeyleri arttığında duygusal tükenme düzeylerinin de artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors like globalization, economic crisis, increasing product range, shrinking market, increasing transportation costs, legal sanctions, value-added products, widespread use of the Internet and increased competition grow the importance of logistics. Logistics enable businesses to move their production to market, from this aspect it has become an indispensable element for businesses. In this context, numbers of ventures in the sector and staff ratios are observed to be increasing. The objective of this study is to examine the burnout syndrome in the logistics sector. In this context, a field research was carried out on warehouse staff. As a result of the research done, it can be said that the burnout levels of the participants are on average level. In addition to that, it is also found that when the levels of desensitization of participants increase emotional exhaustion levels also increase.