Örgütsel güven ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between organizational trust and burnout and a research
- Tez No: 476845
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzün değişen ve gelişen dünyasında güven, örgüte güven ve tükenmişlik kavramları önemli bir yere sahiptir. Bireyin çalıştığı ortamda mutlu ve huzurlu olması hem birey açısından hem de içerisinde bulunduğu örgüt açısından son derece önemlidir. Bireylerin yaşadığı olumsuzluklardan içerisinde çalıştığı örgüt kolaylıkla etkilenmektedir. Bu araştırmada örgütsel güven ve tükenmişlik sendromu arasındaki ilişki incelenmiştir. Örgütsel güven ve tükenmişlik sendromunun birlikte araştırıldığı sınırlı sayıda kaynak bulunmakla birlikte lojistik sektöründe örnek bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışma lojistik sektöründe örgütsel güven ve tükenmişlik sendromunun değerlendirilmesi açısından ilk olma özelliği taşımaktadır. Bu çalışmada kesitsel nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın temel konusu örgütsel güven ile tükenmişlik sendromu arasındaki ilişki iken bunun yanı sıra çalışanların örgütsel güven algıları ile tükenmişliğin alt boyutları olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı algıları arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada Kocaeli ili Gebze ilçesinde lojistik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmedeki mavi ve beyaz yakalı çalışanların algıları doğrultusunda değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda; örgütsel güven ile tükenmişlik sendromu arasında zayıf ve negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel güven ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasında orta ve negatif yönlü, kişisel başarı ile arasında ise zayıf ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri ile örgütsel güven arasındaki ilişki incelendiğinde, cinsiyet ve toplam çalışma süresi hariç tüm demografik değişkenlerin örgütsel güven algısında anlamlı bir farklılığa yol açtığı tespit edilmiştir. Demografik özellikler ile tükenmişlik ve alt boyutları olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı arasındaki ilişki incelendiğinde ise cinsiyet hariç tüm demografik değişkenlerin tükenmişlik veya alt boyutlarında anlamlı bir farklılığa yol açtığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of trust, organizational trust, and burnout have a significant place in today's changing and the developing world. Happiness and tranquility of an individual are extremely important for both the individual and the organization. The organization is easily affected by the problems experienced by the individuals. In this study, the relationship between organizational trust and the burnout syndrome was investigated. The literature on organizational trust and burnout syndrome is quite limited; moreover, no study has been carried out in the logistics sector. This study, therefore, is the first in the literature to evaluate organizational trust and burnout syndrome in the logistics sector. Cross-sectional quantitative research method was applied. The main theme of the research was to examine the relationship between organizational trust and burnout syndrome. In addition, it also analyzed the relationship between employees' organizational trust perceptions and burnout subdimensions such as emotional exhaustion, depersonalization, and personal accomplishments. The study assessed the perceptions of blue and white-collar employees in a company operating in the logistics sector in Gebze district of Kocaeli province. A moderate and negative relation was found between organizational trust and emotional exhaustion and depersonalization; while a weak and positive relationship was realized between organizational trust and personal accomplishment. When the relationship between the demographic characteristics of participants and organizational trust was examined, all demographic variables, except gender and total study time, lead to a meaningful difference in organizational trust perception. When the relationship between demographic characteristics, burnout and sub-dimensions emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment were examined, it was found that all demographic variables except gender resulted in a significant difference in burnout or sub-dimensions.