Hashimoto tiroiditi, vitamin D, aktif vitamin d, inflamasyon belirteci olarak nötrofil/lenfosit, platelet/lenfosit oranı ilişkisi
Hashimoto tiroidi oranti, vi /tami ,N D, active vitamin D, neutrophilia / lymphocyte as inflammation remedy, platelet / lymphocyte ratio
  1. Tez No: 532814
  2. Yazar: AYŞE ARSLAN SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hashimoto tiroiditli hastalarda aktif D vitaminin tiroit otoantikorları (anti-TPO ve anti-TG) düzeyleri ve hipotiroidizm gelişmesi üzerine etkisi ve inflamatuvar süreçle ilişkisinde nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranlarının kullanılabilirliğini araştırmak amaçlandı. Olguların D vitamini, aktif D vitamini (1,25-dihidroksi vitamin D3), sT3, TSH, anti-TPO, anti-TG, NLR ve PLR, WBC, PTH, CRP, ESR, kolesterol ve HBA1C sonuçları incelendi. HT'si olan ve olmayan hastalardaki düzeyleri karşılaştırıldı. Aynı parametreler HT subgruplarında da araştırıldı. Hasta grubunun yaş ortalaması 41±12,4 yıl olup, %94,6'sı kadındı. Yaşın HT varlığı ve subgrupları ile arasında ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). HT'li hasta grubunda kadın cinsiyet hakimdi (p0,05). D vitamini düzeyleri subklinik hipotiroidili hastalarda anlamlı olarak düşük saptandı (p0,05). Hastaların subgrup analizinde WBC, ESR, CRP, kalsiyum, düzeltilmiş kalsiyum, albümin, fosfor, PTH, HDL, LDL, trigliserit ve HBA1C düzeyleri benzerdi (p>0,05).TSH düzeyinin anti-TPO, anti-TG, D vitamini, aktif D vitamini, NLR ve PLR düzeyleri ile arasında korelasyon saptanmadı (p>0,05). Anti-TG ve anti- TPO düzeylerinin D vitamini, aktif D vitamini, NLR ve PLR düzeyleri ile arasında korelasyon saptanmadı (p>0,05). D vitamini düzeyinin, aktif D vitamini düzeyi ile arasında pozitif yönlü korelasyon saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the efficacy of active vitamin D thyroid autoantibodies (anti-TPO and anti-TG) levels in Hashimoto's thyroiditis patients and the efficacy of neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) and platelet / lymphocyte ratios (PLR) in relation to the inflammatory process and on the development of hypothyroidism. We examined the results of vitamins D, D vitamins (1,25-dihydroxy vitamin D3), sT3, TSH, anti-TPO, anti-TG, NLR and PLR, WBC, PTH, CRP, ESR, cholesterol and HBA1C.The levels of HT and non-HT patients were compared. The same parameters were also investigated in HT subgroups. The mean age of the patient group was 41 ± 12.4 years and 94.6% were female. There was no association with age HT entity and subgroups (p> 0.05). Female sex was higher in HT group (p 0.05). HT group showed high TSH, anti-TPO, anti-TG, active D vitamin and NLR levels (p 0.05). D levels were significantly lower in patients with subclinical hypothyroidism (p 0.05). WBC, ESR, CRP, calcium, corrected calcium, albumin, phosphorus, PTH, HDL, LDL, triglyceride and HBA1C levels were similar in the subgroup analysis of the patients (p> 0.05). TSH levels were not correlated with anti-TPO, anti-TG, D vitamins, active D vitamins, NLR and PLR levels (p> 0.05). Anti-TG and anti-TPO levels were not correlated with D vitamins, active D vitamins, NLR and PLR levels (p> 0.05). There was a positive correlation between vitamin D levels and active vitamin D levels (p 0,05).