Kripto para piyasalarında sürü davranışının ölçülmesi
Determination of herd behavior in cryptocurrency markets
  1. Tez No: 532845
  2. Yazar: MUSTAFA MUHSİN AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM BAHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın temel amacı; son zamanlarda çokça ilgi çeken ve tartışılan kripto paralara yatırım yapan bireysel yatırımcıların, kripto para piyasalarında yatırım kararı alırken sürü davranışı gösterip göstermediklerinin tespit edilmesidir. Çalışmada piyasa değeri en yüksek olan 40 adet kripto paranın 2015-2018 yılları arasındaki USD bazlı günlük ve haftalık kapanış değerleri kullanılmıştır. Sürü davranışını tespit etmek üzere Christie ve Huang (1995) ile Chang, Cheng ve Khorana (2000)'nın geliştirdikleri getirilerin yatay kesit dağılımlarına dayalı yöntemler kullanılmıştır. CH (1995) yöntemi kullanılarak hem günlük hem de haftalık verilerle yapılan analiz sonucunda, CCK (2000) yöntemi kullanılarak ise haftalık verilerle yapılan analiz sonucunda kripto para piyasalarında sürü davranışının varlığına ilişkin bulgulara rastlanılamamıştır. CCK (2000) yöntemi kullanılarak günlük verilerle analiz sonucu piyasanın yükselişte olduğu dönemlerde sürü davranışının varlığına ilişkin bulgulara rastlanılamazken, düşüşte olduğu dönemlerde ise sürü davranışının varlığına ilişkin bulgular tespit edilmiştir. Bu bulgulara ulaşılmasında kripto paralarla ilgili hala bir kavram kargaşasının bulunması, resmi kurumların bu kargaşayı giderecek kripto paralarla ilgili bir regülasyon yapmamış olması, kripto para fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalar, kripto para borsalarının hacklenerek kripto paraların çalınması gibi faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine whether individual investors who invest in cryptocurrencies that are very interesting and debated recently, are herding when deciding to invest in cryptocurrency markets. In the study, USD-based daily and weekly closing values of fourty cryptocurrencies that had highest market cap have between the years 2015-2018 were used. In order to determine herd behavior, methods based on the cross-sectional distributions of the returns of Christie and Huang (1995) and Chang, Cheng and Khorana (2000) were used. Using the CH (1995) method as a result of both daily and weekly data and using CCK (2000) method as a result of weekly data, there were no evidences about the the existence of herd behavior in cryptocurrency markets. As a result of analysis with daily data using the CCK (2000) method, there was no evidence about the existence of herd behavior in up markets, while evidence regarding the existence of herd behavior in the down markets have been identified. It is thought the factors that causes these results are; there is a confusion of concept about cryptocurrencies, there are no regulations about cryptocurrencies that will eliminate concept confusion, excessive fluctuations in cryptocurrency prices and stolen cryptocurrencies from crytocurrency exchanges by hacking.