Herding behavior in cryptocurrency markets during coronavirus pandemic
Koronavirüs salgını sırasında kripto para piyasalarındaki sürü davranışı
- Tez No: 785382
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR EVRİM MANDACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde birçok mal ve hizmet için kullandığımız para kavramı, dijitalleşmenin getirdiği yeniliklerle beraber blokzincir ve kripto para kavramına doğru evrilmektedir. Kripto paralar, geleneksel finans yöntemlerine kıyasla zaman ve maliyet açısından oldukça iyi bir avantaja sahiptir. Paranın değeri, sadece piyasalardaki iç faktörlerden değil, aynı zamanda savaşlar ve salgınlar gibi dış faktörlerden de oldukça etkilenmektedir. Özellikle de 2022 itibariyle, günümüzde hala etkisini sürdüren koronavirüs pandemisi hem bireylerin hayatını hem de ülkelerdeki ekonomik göstergeleri önemli ölçüde etkilemektedir. Davranışsal finans kavramının ortaya atılması ile beraber, bireylerin paranın kullanımına yönelik irrasyonel davranışlar sergilediği ileri sürülmüştür. Bu davranışlar, farklı senaryolara göre farklı önyargılar oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle de sosyal faktörlerden biri olarak görülen sürü davranışının, yatırımcıların karar verme aşamalarına önemli ölçüde etki ettiği bilinmektedir. Bu çalışmada koronavirüs salgını sırasında kripto para piyasalarındaki sürü davranışı incelenmiştir. Çalışmada yatay kesit mutlak sapma modeli (CSAD) kullanılmıştır. Veriler, kripto para piyasası değerinin %66,8'lik dilimine sahip on kripto paranın günlük kapanış değerleri ve market portföyü olarak ele alınan CCi30 endeksini kapsamaktadır. Verilerin aralığı, 11 Eylül 2018'den, 11 Eylül 2021 dönemine kadar olan süreyi kapsamaktadır. Çalışmanın bulguları, yatırımcıların, kripto para piyasalarında sürü davranışı gösterdiğini destekler niteliktedir. Sürü davranışındaki periyotlar arasındaki farkı gözlemlemek için, model, koronavirüs pandemisi öncesi ve koronavirüs pandemisi boyunca olmak üzere tekrar iki ayrı dönemde test edilmiştir. Periyotlardaki farklar gözlemlendiğinde, sürü davranışının koronavirüs pandemi döneminde ortaya çıktığı ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of money, which we use for many goods and services today, is evolving towards the concept of blockchain and cryptocurrency with the innovations in digitalization. Cryptocurrencies have many advantages in terms of time and cost compared to traditional finance methods. The value of money is highly influenced not only by internal factors in the markets, but also by external factors such as wars and pandemics. In particular, coronavirus pandemic, which is still ongoing as of 2022, has a significant impact on both the lives of individuals and economic indicators in countries. With the introduction of the concept of behavioral finance, it has been argued that individuals exhibit irrational behavior towards the use of money. These behaviors lead to the formation of different biases according to different scenarios. In particular, herding behavior, which is seen as one of the social factors, is known to have a significant impact on the decision-making process of investors. In this study, herding behavior in cryptocurrency markets during the coronavirus pandemic was analyzed by employing cross-sectional absolute deviation (CSAD) technique. The study covers the daily closing prices of ten cryptocurrencies with 66.8% total market capitalization and CCi30 index proxy for the market portfolio. The data covers the period from September 11, 2018, to September 11, 2021. The findings of the study support the herding behavior in cryptocurrency markets for the whole period. However, when we divide the period into two subperiods such as before the coronavirus pandemic and during the coronavirus pandemic, we observe that herding behavior emerges especially during the coronavirus pandemic period.